Wyrok NSA z dnia 6 sierpnia 2014 r., sygn. I GSK 501/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Robotowska (spr.) Sędzia NSA Zofia Borowicz Sędzia del. WSA Izabela Najda - Ossowska Protokolant Karol Sienkiewicz po rozpoznaniu w dniu 6 sierpnia 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. M. i A. S. Spółki jawnej w C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 17 października 2012 r. sygn. akt I SA/Gd 663/12 w sprawie ze skargi A. M. i A. S. Spółki jawnej w C. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w G. z dnia [...] maja 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od A. M. i A. S. Spółki jawnej w C. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w G. 600 (sześćset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wyrokiem z 17 października 2012 r., sygn. akt I SA/Gd 663/12 oddalił skargę Auto Handel "[...]" M. i A. S. Spółki jawnej w C. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w G. z [...] maja 2012 r., w przedmiocie podatku akcyzowego.
I.
Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Spółka jawna Auto Handel "[...]" M. i A. S. 6 listopada 2008 r. nabyła na terenie Belgii pojazd marki Nissan Navara za kwotę 20.000 Euro.
Decyzją z dnia [...] marca 2012 r. Naczelnik Urzędu Celnego w S. określił firmie Auto Handel [...] M. i A. S. sp. jawna z siedzibą w C. zobowiązanie w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego pojazdu marki Nissan Navara w wysokości 9.342,00 zł.
W wyniku rozpoznania odwołania Dyrektor Izby Celnej w G. decyzją z dnia 14 maja 2012 r. utrzymał w mocy rozstrzygnięcie organu pierwszej instancji.
Dyrektor wskazał, że w niniejszej sprawie kwestią zasadniczą było ustalenie, czy pojazd marki Nissan Navara (zaliczany do pojazdów typu Pick-up, posiadający oddzielną skrzynię ładunkową) podlega zgodnie z przepisami ustawy o podatku akcyzowym, opodatkowaniu akcyzą jako samochód osobowy.
Organ wskazał również, że homologacja nie jest podstawowym dowodem świadczącym o klasyfikacji pojazdu w celu określenia należnego podatku akcyzowego a z punktu widzenia sprawy podatkowej świadectwo homologacji nie przesądza ostatecznie o przeznaczeniu pojazdu, bowiem powinno być ono ustalane na podstawie całości okoliczności sprawy. Kwestie dotyczące posiadania/uzyskiwania homologacji zawarte zostały m.in. w przepisach ustawy Prawo o ruchu drogowym i aktach wykonawczych. Dokument ten służy przede wszystkim badaniom mającym za cel potwierdzenie, że dany pojazd zapewnia uczestnikom ruchu ogólne bezpieczeństwo.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty