Wyrok NSA z dnia 20 lutego 2014 r., sygn. II GSK 2057/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Wojciech Kręcisz (spr.) Sędzia NSA Dariusz Dudra Sędzia del. WSA Zbigniew Czarnik Protokolant Nina Szyller po rozpoznaniu w dniu 20 lutego 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 18 września 2012 r. sygn. akt II SA/Ol 460/12 w sprawie ze skargi P. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O. z dnia [...] kwietnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie zmiany zezwolenia na wykonywanie regularnych przewozów osób oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 18 września 2012 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę P. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O. z dnia [...] kwietnia 2012 r. w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie zmiany zezwolenia na wykonywanie regularnych przewozów osób.
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w O. decyzją z dnia [...] lipca 2009 r. odmówiło wszczęcia postępowania z wniosku P. R. w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji Marszałka Województwa W. z dnia [...] kwietnia 2009 r. w sprawie zmiany zezwolenia na wykonywanie regularnych przewozów osób na wskazanej linii komunikacyjnej.
Na skutek wniosku o ponownie rozpoznanie sprawy Samorządowe Kolegium Odwoławcze w O. decyzją z dnia [...] sierpnia 2009 r. utrzymało w mocy własne rozstrzygnięcie wskazując w uzasadnieniu, iż P. R. nie posiada interesu prawnego strony w rozumieniu art. 28 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2000 r. nr 98, poz. 1071 ze zm.) dalej "k.p.a.", w kwestionowaniu decyzji, w trybie stwierdzenia nieważności, w sprawie zmiany zezwolenia na wykonywanie regularnych przewozów osób na linii komunikacyjnej B. - O. - B.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie wyrokiem z dnia 1 grudnia 2009 r., sygn. akt II SA/Ol 944/09, oddalił skargę P. R. na powyższe rozstrzygnięcie podzielając stanowisko Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Wskazał, iż z art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2002 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2007 nr 125, poz. 874 ze zm.) wynika, że postępowanie w przedmiocie zmiany wydanego zezwolenia na wykonywanie regularnych przewozów osób w transporcie drogowym wszczęte może być jedynie na wniosek jego posiadacza, co w konsekwencji oznacza, iż skarżącemu nie służy przymiot strony w tym postępowaniu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty