09.12.2014 Podatki

Wyrok NSA z dnia 9 grudnia 2014 r., sygn. I FSK 1894/13

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia NSA Barbara Wasilewska (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Wojciech Stachurski, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 9 grudnia 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej N. Polska Grupa Dystrybucyjna sp. z o.o. w T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 19 czerwca 2013 r. sygn. akt III SA/Gl 561/13 w sprawie ze skargi N. Polska Grupa Dystrybucyjna sp. z o.o. w T. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 5 listopada 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od N. Polska Grupa Dystrybucyjna sp. z o.o. w T. na rzecz Ministra Finansów kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżony wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

Wyrokiem z dnia 19 czerwca 2013 r., sygn. akt III SA/Gl 561/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę N. Sp. z o.o. w T. (zwanej dalej w skrócie "Spółką" lub "stroną skarżącą") na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 5 listopada 2012 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.

Stan sprawy przedstawiony przez Sąd I instancji

We wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego Spółka wskazała, że w toku prowadzonej działalności zdarza się, że musi dokonywać korekt sprzedaży, poprzez wystawienie faktur korygujących zmniejszających podstawę opodatkowania. Przyczyną wystawienia przedmiotowych korekt faktur mogą być np. zwroty towarów, pomyłki na fakturze, obniżenia ceny. Różnica pomiędzy należnością Spółki względem kontrahenta wynikająca z faktury pierwotnej a kwotą skorygowaną jest przez kontrahenta potrącana/kompensowana z późniejszych należności Spółki wynikających z faktur sprzedażowych.

W celu obniżenia podstawy opodatkowania VAT w oparciu o wystawione korekty zmniejszające Spółka gromadzi potwierdzenia otrzymania korekt przez kontrahenta. Spółka planuje akceptować następujące formy potwierdzeń odbioru korekt związane z płatnościami za faktury wystawione przez Spółkę: wyciąg z rachunku bankowego Spółki, na którym będą wskazane faktury sprzedaży i faktury korygujące, których płatność dotyczy oraz kwota płatności uwzględniająca potrącenie/kompensatę należności z poszczególnych faktur. Z uzupełnienia wniosku z dnia 17 października 2012 r. wynikało natomiast, że opisany we wniosku wyciąg z rachunku bankowego nie zawiera daty otrzymania konkretnych faktur korygujących przez nabywcę. Jednakże zdaniem Spółki nie wpływało to na fakt, że dokument nadal jest dokumentem potwierdzającym w sposób wystarczający potwierdzenie odbioru korekty przez kontrahenta. Dokument ten potwierdza bowiem faktyczne dokonanie rozliczeń pomiędzy stronami z uwzględnieniem kwot wynikających z faktur korygujących. Zatem stanowi on wystarczającą podstawę do obniżenia podatku należnego w miesiącu, w którym kompensata została dokonana. Opisany we wniosku wyciąg z rachunku bankowego nie będzie w sposób jednoznaczny wskazywał daty otrzymania przez Spółkę potwierdzenia otrzymania przez nabywcę faktury korygującej. Jednakże wyciąg będzie zawierał dokładną datę, w której dokonano kompensaty. W związku z tym zdaniem Spółki, właśnie w miesiącu dokonania kompensaty należy obniżyć podstawę opodatkowania. W związku z powyższym zadano następujące pytania:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne