14.11.2013

Wyrok NSA z dnia 14 listopada 2013 r., sygn. I OSK 197/13

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Aleksandra Łaskarzewska, Sędzia NSA Joanna Banasiewicz (spr.), Sędzia del. NSA Janusz Furmanek, Protokolant starszy inspektor sądowy Kamil Wertyński, po rozpoznaniu w dniu 14 listopada 2013 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej R. L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 6 listopada 2012 r. sygn. akt II SA/Wa 961/12 w sprawie ze skargi R. L. na decyzję Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego z dnia [...] marca 2012 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia z zawodowej służby wojskowej oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 6 listopada 2012 r., sygn. akt II SA/Wa 961/12 oddalił skargę R. L. na decyzję Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego z dnia [...] marca 2012 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia z zawodowej służby wojskowej.

W uzasadnieniu wyroku podano, że skarżący st. szer. R. L. pełnił zawodową służbę wojskową na stanowisku kierowcy drużyny likwidacji skażeń - Pluton Likwidacji Skażeń - kompania likwidacji skażeń - Dowództwo - 5 Batalion Chemiczny (WL). Pismem z dnia 5 czerwca 2009 r. złożył do Dowódcy Wojsk Lądowych wypowiedzenie stosunku zawodowej służby wojskowej, oświadczając jednocześnie, że znane są mu ustawowe warunki wypowiedzenia, w piśmie zawarł wniosek o skrócenie okresu wypowiedzenia do trzech miesięcy, tj. do dnia 31 sierpnia 2009 r. Następnie, będąc na zwolnieniu lekarskim, wnioskiem z dnia 29 czerwca 2009 r., które wpłynęło do JW 3390 w Tarnowskich Górach w dniu 7 lipca 2009 r., zwrócił się do Dowódcy Kompanii Likwidacji Skażeń (HRF) o wycofanie powyższego wypowiedzenia. Ponieważ przełożony w tym czasie przebywał na urlopie pismo odłożono do powrotu dowódcy z urlopu. Kilka dni później skarżący skontaktował się telefonicznie z szefem sekcji personalnej jednostki wojskowej, informując go o wniosku z dnia 29 czerwca 2009 r. Uzyskał wówczas odpowiedź, że dowódca kompanii przebywa na urlopie, nie jest osobą uprawnioną do wycofania wypowiedzenia, jednocześnie pouczono skarżącego, że wycofanie wypowiedzenia należy złożyć drogą służbową do Dowódcy Wojsk Lądowych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty