Wyrok NSA z dnia 20 grudnia 2013 r., sygn. I OSK 2732/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jolanta Rajewska (spr.) Sędziowie NSA Joanna Banasiewicz del. WSA Sławomir Wojciechowski Protokolant sekretarz sądowy Paweł Florjanowicz po rozpoznaniu w dniu 20 grudnia 2013 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 kwietnia 2012 r. sygn. akt II SA/Wa 2829/11 w sprawie ze skargi A. R. na decyzję Ministra Obrony Narodowej z dnia [...] października 2011 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia z zawodowej służby wojskowej oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 2 kwietnia 2012 r. sygn. akt II SA/WA 2829/11, oddalił skargę A. R. na decyzję Ministra Obrony Narodowej z dnia [...] października 2011 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia z zawodowej służby wojskowej.
Wyrok zapadł w następujących okolicznościach prawnych oraz faktycznych sprawy.
A. R. pełnił służbę na stanowisku służbowym starszego specjalisty w Oddziale [...]. Podczas kadencji na tym stanowisku został poddany opiniowaniu służbowemu, które zakończyło się wydaniem opinii służbowej, w której bezpośredni przełożony - Szef Oddziału [...] wystawił opiniowanemu ogólną ocenę niedostateczną. Szef Zarządu [...] po rozpatrzeniu odwołania A. R. w dniu [...] kwietnia 2011 r. powyższą opinię utrzymał w mocy.
Następnie Dyrektor Departamentu Kadr Ministerstwa Obrony Narodowej, na wniosek Szefa Zarządu [...], rozkazem personalnym nr [...] z dnia [...] czerwca 2011 r., wydanym na podstawie art. 111 pkt 6 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz.U. z 2010 r., Nr 90, poz. 593 ze zm.- dalej jako "ustawa") zwolnił A. R. z zawodowej służby wojskowej z dniem 31 lipca 2011 r., wskutek otrzymania niedostatecznej ogólnej oceny w opinii służbowej.
Po rozpatrzeniu odwołania A. R. Minister Obrony Narodowej, decyzją nr [...] z dnia [...] października 2011 r., uchylił rozkaz personalny organu I instancji [...] w części dotyczącej daty zwolnienia oficera z zawodowej służby wojskowej i ustalił nową datę zwolnienia na dzień 30 listopada 2011 r., w pozostałej zaś części zaskarżony rozkaz utrzymał w mocy. W uzasadnieniu swej decyzji Minister wskazał, że w przypadku otrzymania niedostatecznej ogólnej oceny w opinii służbowej właściwy organ wojskowy ma obowiązek rozwiązania z żołnierzem stosunku służbowego. Ocenie organu podlega wówczas jedynie formalna prawidłowość procesu opiniowania żołnierza. Opinia służbowa za okres od dnia 1 stycznia 2010 r. do dnia 20 stycznia 2011 r., zgodnie z art. 26 ust. 15 - 17 ustawy, była poddana kontroli, w wyniku której wystawiona oficerowi ogólna ocena niedostateczna nie uległa zmianie. Ostateczna opinia stanowiła podstawę do obligatoryjnego zwolnienia A. R. z zawodowej służby wojskowej. Minister wyjaśnił również zasady obliczania końcowej oceny oraz wskazał, że ocena opiniowanego oficera została ustalona zgodnie z wymogami zawartymi w rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z dnia 8 lutego 2010 r. w sprawie opiniowania żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 34, poz. 184), w tym obejmowała prawidłowy okres i kończyła procedurę opiniodawczą, która rozpoczęła się we właściwym, wymaganym prawem terminie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty