03.07.2013

Wyrok NSA z dnia 3 lipca 2013 r., sygn. I OSK 1861/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Izabella Kulig-Maciszewska sędzia NSA Anna Lech sędzia del. WSA Przemysław Szustakiewicz (spr.) Protokolant starszy asystent sędziego Ewa Dubiel po rozpoznaniu w dniu 3 lipca 2013 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej z siedzibą w Poznaniu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 19 kwietnia 2012 r. sygn. akt II SA/Po 11/12 w sprawie ze skargi M. D. na postanowienie Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej z siedzibą w Poznaniu z dnia [...] listopada 2011 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia odwołania 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Poznaniu; 2. odstępuje od zasądzenia na rzecz Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej z siedzibą w Poznaniu od M. D. zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 19 kwietnia 2012 r., sygn. akt II SA/Po 11/12 uchylił postanowienie Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej z dnia [...] listopada 2011 r., nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia odwołania. W uzasadnieniu Sąd I instancji podniósł, że:

Decyzją z dnia [...] września 2011 r., znak [...] Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w K. na podstawie art. 43 ust. 2 pkt 4 i art. 32 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2009 r. Nr 12, poz. 68, z późn. zm.) zwolnił M. D. ze służby z dniem 24 września 2011 r. Podstawą zwolnienia był fakt skazania skarżącego prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego w Koninie, sygn. akt II K 319/09. M. D. skazany został za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego, co uzasadniało zwolnienie go ze służby zgodnie z art. 43 ust. 2 pkt 4 cytowanej ustawy. Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej podniósł poza tym, iż skarżący przebywa nieprzerwanie na zwolnieniu lekarskim od dnia 24 czerwca 2011 r. Tymczasem przepis art. 45 ust. 2 wymienionej ustawy zakazuje zwalniać strażaka przed upływem 3 miesięcy od dnia zaprzestania służby z powodu choroby.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne