06.09.2013

Wyrok NSA z dnia 6 września 2013 r., sygn. I OSK 1309/13

Istnienie przesłanki "ważnej potrzeby służby", o jakiej mowa w art. 69 ust. 1 ustawy o Służbie Więziennej, musi być rozważane na tle stanu faktycznego określonej sprawy. Niezbędne jest przy tym wykazanie realnie istniejącej przyczyny lub szeregu okoliczności czy zdarzeń świadczących łącznie o tym, że przeniesienie funkcjonariusza było konieczne. Decyzja o przeniesieniu z urzędu do pełnienia służby wymaga wykazania przyczyn uzasadniających takie przeniesienie. Przyczyny te to konkretnie sprecyzowane względy służbowe, ale wyłącznie te, które należy ocenić jako ważne.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jolanta Rajewska (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Anna Lech Sędzia del. WSA Marian Wolanin Protokolant starszy asystent Joanna Ukalska po rozpoznaniu w dniu 6 września 2013 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej W. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 października 2010 r. sygn. akt II SA/Wa 716/10 w sprawie ze skargi W. S. na decyzję Dyrektora Generalnego Służby Więziennej z dnia [...] lutego 2010 r. nr [...] w przedmiocie przeniesienia z urzędu funkcjonariusza do pełnienia służby w innej jednostce organizacyjnej oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 19 października 2010 r. sygn. akt II SA/Wa 716/10 oddalił skargę W. S. na decyzję Dyrektora Generalnego Służby Więziennej z dnia [...] lutego 2010 r. nr [...] w przedmiocie przeniesienia z urzędu funkcjonariusza do pełnienia służby w innej jednostce organizacyjnej.

Wyrok zapadł w następujących okolicznościach prawnych oraz faktycznych sprawy.

Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w [...] decyzją nr [...] z dnia [...] stycznia 2010 r. przeniósł W.S. z dniem [...] lutego 2010 r. z urzędu do pełnienia służby w Zakładzie Karnym w [...]. Po rozparzeniu odwołania W.S. Dyrektor Generalny Służby Więziennej decyzją z dnia [...] lutego 2010 r. powyższą decyzję utrzymał w mocy. W jej uzasadnieniu wskazał, że przeniesienie z urzędu nie wymaga zgody funkcjonariusza i pozostaje w gestii właściwego przełożonego. Taki tryb przeniesienia znajduje swoje uzasadnienie w treści art. 34 ust. 1 ustawy o Służbie Więziennej, który wskazuje wprost, że funkcjonariusza można przenieść z urzędu do pełnienia służby w innej jednostce organizacyjnej. Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w [...] wydając decyzję z dnia [...] stycznia 2010 r., miał na uwadze przede wszystkim ważny interes służby, za który uznał konieczność prawidłowej realizacji zadań służbowych w nowo utworzonym oddziale terapeutycznym w Zakładzie Karnym w [...] oraz brak możliwości zabezpieczenia potrzeb kadrowych nowego oddziału terapeutycznego z zasobów personalnych Zakładu Karnego w [...]. Okoliczności te stanowiły podstawę do wydania decyzji o przeniesieniu W.S. z Zakładu Karnego [...] do Zakładu Karnego w [...].

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne