04.08.2021

Wyrok SN z dnia 4 sierpnia 2021 r., sygn. III PSKP 12/21

Naruszenie obowiązku wykorzystywania przez funkcjonariusza Służby Więziennej zwolnienia lekarskiego zgodnie z jego celem nie może zostać uznane za przewinienie dyscyplinarne, ponieważ nie kwalifikuje się jako zachowanie spełniające warunki wskazane w przepisie art. 230 ustawy o Służbie Więziennej.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Dawid Miąsik (przewodniczący)

SSN Bohdan Bieniek (sprawozdawca)

‎SSN Maciej Pacuda

w sprawie z powództwa G. G. ‎przeciwko Skarbowi Państwa - Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej w O. o uchylenie kary dyscyplinarnej, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 4 sierpnia 2021 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 17 stycznia 2019 r., sygn. akt III APa (...),

1. oddala skargę kasacyjną,

2. zasądza od pozwanego na rzecz powoda kwotę 240 (dwieście czterdzieści) zł tytułem zwrotu kosztów procesu w postępowaniu kasacyjnym.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy w O., wyrokiem z dnia 30 sierpnia 2018 r., uchylił orzeczenie nr (...) /2018 Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w O. z dnia 16 marca 2018 r. utrzymujące w mocy orzeczenie Dyrektora Zakładu Karnego w S. z dnia 11 stycznia 2018 r. o wymierzeniu G. G. kary dyscyplinarnej nagany.

Sąd Okręgowy ustalił, że powód w dniu 1 marca 2012 r. został przyjęty do Służby Więziennej i mianowany na stanowisko strażnika w oddziale Zakładu Karnego Nr (...) w S.. Od 1 stycznia 2014 r. pełnił służbę w Zakładzie Karnym w S.. W okresie od 8 do 23 października 2017 r. był niezdolny do pełnienia służby z powodu choroby, co zostało udokumentowane zaświadczeniem lekarskim ze wskazaniem „chory powinien leżeć”.

W dniu 12 października 2017 r. powód uczestniczył w posiedzeniu Sądu Okręgowego w O., na którym ogłoszono wyrok w jego sprawie. Lekarz medycyny (ojciec powoda) w dniu 11 października 2017 r. wystawił mu zaświadczenie o treści „pracownik G. G. w dniu 12 października 2017 r. mimo przebywania na zwolnieniu może warunkowo stawić się do Sądu. Orzeczenie wydano po zbadaniu pacjenta, na jego prośbę. W dniu 11 października 2017 r. T. S. (lekarz) wystawiła zaświadczenie o treści „G. G. […] rozpoznanie – pacjent w trakcie zwolnienia lekarskiego (może chodzić) dostał wezwanie do sądu w dniu 12 października 2017 r., wyrażam zgodę na jego uczestnictwo w rozprawie sądowej”.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne