27.11.2015

Wyrok NSA z dnia 27 listopada 2015 r., sygn. I OSK 1506/14

Przepis art. 174 pkt 1 ustawy P.p.s.a. przewiduje dwie postacie naruszenia prawa materialnego, a mianowicie błędną jego wykładnię lub niewłaściwe zastosowanie. Przez błędną wykładnię należy rozumieć wadliwe zrekonstruowanie treści normy prawnej wynikającej z konkretnego przepisu, natomiast przez niewłaściwe zastosowanie dokonanie nieprawidłowej subsumcji przepisu do ustalonego stanu faktycznego.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Wiesław Morys (spr.), Sędzia NSA Małgorzata Borowiec, Sędzia del. WSA Jerzy Bortkiewicz, Protokolant starszy asystent sędziego Rafał Kopania, po rozpoznaniu w dniu 27 listopada 2015 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skarg kasacyjnych Ministra Sprawiedliwości oraz A. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 października 2013 r. sygn. akt II SA/Wa 757/13 w sprawie ze skargi Miasta Stołecznego Warszawy na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] lutego 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji 1. oddala skargi kasacyjne, 2. zasądza od A. P. na rzecz Miasta Stołecznego Warszawy kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego, 3. zasądza od Ministra Sprawiedliwości na rzecz Miasta Stołecznego Warszawy kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 11 października 2013 r., sygn. akt II SA/Wa 757/13, uwzględniając skargę Miasta Stołecznego Warszawy na opisaną w sentencji decyzję Ministra Sprawiedliwości uchylił zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję z dnia [...] grudnia 2012 r., nr [...], stwierdził że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości i orzekł o kosztach postępowania.

Przedstawiając w uzasadnieniu stan faktyczny sprawy Sąd I instancji wskazał, iż przedmiotem postępowania nieważnościowego w sprawie jest decyzja Dyrektora Generalnego Służby Więziennej z dnia [...] października 2011 r., nr [...], mocą której, stosując art. 170 ust. 1, art. 172, art. 173 ust. 1, 2 i 3 w związku z art. 192 pkt 2 lit. "a" ustawy o Służbie Więziennej, ppłk A. P. uzyskał przydział lokalu mieszkalnego nr [...], położony przy ul. [...] w Warszawie. Postępowanie to wszczęto wnioskiem Burmistrza Dzielnicy [...] Miasta Stołecznego Warszawy z dnia [...] sierpnia 2012 r. opartym o przepis art. 156 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.) - dalej: K.p.a. Wskazano w nim, że wydanie przez ten organ decyzji o przydziale lokalu, mimo braku uprawnień do dysponowania lokalem i w sytuacji, gdy do Służby Więziennej została wystosowana prośba o zwracanie zwalnianych lokali właścicielowi, jest naruszeniem obowiązujących przepisów i uprawnień właściciela do rozporządzania chronionej prawem jego własności. Przedmiotowy lokal od dnia wejścia w życie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) stanowi własność Miasta Stołecznego Warszawy, czego potwierdzeniem jest decyzja Wojewody Warszawskiego z dnia [...] grudnia 1994 r., nr [...], i jest niezbędny do realizacji ustawowych zadań Miasta. Powołano się na pismo z dnia [...] listopada 2010 r., nr [...], którym Burmistrz Dzielnicy [...] Miasta Stołecznego Warszawy, wskazując na art. 177 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. Nr 79, poz. 523), wystąpił do Dyrektora Generalnego Służby Więziennej o zwrot pustych lokali mieszkalnych położonych na terenie Dzielnicy [...], dotychczas pozostających w dyspozycji Służby Więziennej, a stanowiących własność Miasta Stołecznego Warszawy. Podkreślono w nim, że na lokale mieszkalne lub kwatery tymczasowe dla funkcjonariuszy przeznacza się lokale uzyskane w wyniku działalności inwestycyjnej Służby Więziennej oraz pozostające i przekazane do dyspozycji Służby Więziennej, przy jednoczesnym przyjęciu zasady, że przepisy ustawy o Służbie Więziennej nie naruszają wynikających z prawa własności uprawnień do rozporządzania lokalem mieszkalnym właściciela innego, niż Skarb Państwa.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne