22.10.2013

Wyrok NSA z dnia 22 października 2013 r., sygn. II GSK 718/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Drachal Sędziowie NSA Czesława Socha Krystyna Anna Stec (spr.) Protokolant Monika Majak po rozpoznaniu w dniu 22 października 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej G. D. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 20 grudnia 2011 r. sygn. akt VII SA/Wa 1764/11 w sprawie ze skargi G. D. S. na decyzję Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa z dnia [...] czerwca 2011 r. nr [...] w przedmiocie uprawnień budowlanych 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od G. D. S. na rzecz Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 20 grudnia 2011 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. oddalił skargę G. D. S. na decyzję Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa z dnia [...] czerwca 2011 r. w przedmiocie odmowy nadania uprawnień budowlanych, z następującym uzasadnieniem.

Decyzją z dnia [...] marca 2011 r. Okręgowa Komisja Kwalifikacyjna D. Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa odmówiła G. D. S. (dalej: skarżący, wnioskodawca) nadania uprawnień budowlanych do projektowania bez ograniczeń w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych. W uzasadnieniu organ I instancji podał, że przyczyną odmowy było wadliwe udokumentowanie praktyki zawodowej przy sporządzaniu projektów oraz odbycie praktyki na budowie pod kierunkiem osoby nieposiadającej uprawnień budowlanych bez ograniczeń.

Po rozpatrzeniu odwołania Krajowa Komisja Kwalifikacyjna Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, decyzją z dnia [...] czerwca 2011 r., utrzymała w mocy decyzję organu I instancji, w uzasadnieniu wskazując, że wnioskodawca w dniu [...] lipca 2002 r. uzyskał tytuł inżyniera na kierunku elektrotechnika, a praktykę rozpoczął w 2003 r. Wobec powyższego - zgodnie z treścią art. 5 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 163, poz. 1364; dalej: ustawa zmieniająca) - organ stwierdził, że w rozpoznawanej sprawie zastosowanie mają przepisy dotychczasowe, tj. w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2006. Wskazując na treść przepisu art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623) organ podał, że osoba ubiegająca się o uprawnienia budowlane do projektowania bez ograniczeń powinna odbyć roczną praktykę na budowie i dwuletnią przy sporządzaniu projektów, przy czym warunki te muszą być spełnione łącznie. Ustalono, że w książce praktyki zawodowej wnioskodawca wykazał łącznie jedynie 2 miesiące praktyki na budowie, nadto odbytej pod kierownictwem J. P., który nie posiada uprawnień budowlanych bez ograniczeń, bowiem jego uprawnienia ograniczają się jedynie do powszechnie znanych rozwiązań konstrukcyjnych i nie obejmują sieci elektroenergetycznych. Organ stwierdził, zatem że - w rozumieniu § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 18 maja 2005 r. w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (Dz. U. Nr 96, poz. 817; dalej: rozporządzenie z 18 maja 2005 r.) - J. P. nie mógł kierować praktyką zawodową skarżącego. Organ nie uwzględnił również praktyki przy sporządzaniu projektów odbytej pod kierunkiem J. Z., gdyż jego uprawnienia obejmują jedynie sporządzanie projektów instalacji elektrycznych, nie upoważniają zaś do sporządzania projektów sieci elektroenergetycznych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne