18.12.2013

Wyrok NSA z dnia 18 grudnia 2013 r., sygn. II GSK 1247/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Czesława Socha Sędzia NSA Marzenna Zielińska (spr.) Sędzia del. WSA Henryka Lewandowska-Kuraszkiewicz Protokolant Kacper Tybuszewski po rozpoznaniu w dniu 13 grudnia 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Ł. z dnia 15 marca 2012 r. sygn. akt III SA/Łd 1032/11 w sprawie ze skargi A. O. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] lipca 2011 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za zajęcie pasa drogowego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 15 marca 2012 r., sygn. akt III SA/Łd 1032/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę A. O. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] lipca 2011 r. w przedmiocie kary za samowolne zajęcie pasa drogowego.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

Decyzją z dnia [...] kwietnia 2011 r. Prezydent Miasta [...] nałożył na A. O. karę pieniężną w wysokości 2.859,75 zł za samowolne zajęcie pasa drogowego pod całoroczny obiekt handlowy w okresie od 17 marca 2011 r. do 26 kwietnia 2011 r.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ wskazał, że podczas kontroli w terenie w dniu [...] stycznia 2011 r. przeprowadzonej przez przedstawicieli ZDiT w [...] przy cmentarzu [...] przy ul. [...] (obręb [...]) stwierdzono samowolne zajęcie pasa drogowego pod obiekt tymczasowy (przyczepę) stanowiący zaplecze magazynowo- handlowe, wykorzystywane przez A. O. i nakazano stronie usunięcie tego obiektu.

W odpowiedzi w dniu [...] stycznia 2011 r. A. O. złożyła do ZDiT pismo informujące o umieszczeniu przyczepy w części pasa drogowego, na który posiada zezwolenie i poprosiła o dalszy brak sprzeciwu wobec powyższego faktu. Strona wskazała, iż o umieszczeniu przyczepy informowała urząd w dniu 1 września 2009 r. i wtedy nie otrzymała sprzeciwu.

Pismem z dnia [...] lutego 2011 r. ZDiT poinformował stronę, że wydana dla A. O. decyzja z dnia [...] grudnia 2010 r. zezwala na wyłączenie z powszechnego użytku pasa drogowego dla umieszczenia na prawach wyłączności przy cmentarzu przy ul. [...] tylko stoiska handlowego oraz że przyczepa w pasie drogowym stanowi tymczasowy obiekt handlowy, na którego ustawienie strona nie uzyskała zgody. Organ podniósł, że ZDiT nie wydał pozytywnej opinii lokalizacyjnej, która jest niezbędna do uzyskania decyzji na zajęcie pasa drogowego, wobec czego obecność przyczepy jest traktowana jako samowolne zajęcie pasa drogowego i w związku z tym wezwano stronę do niezwłocznego usunięcia przyczepy w terminie 7 dni od chwili otrzymania pisma. Poinformowano także skarżącą, że w przypadku niedostosowania się do powyższego wezwania wszczęte zostanie postępowanie w przedmiocie samowolnego zajęcia pasa drogowego i naliczone zostaną opłaty karne w drodze decyzji administracyjnej. Kolejne kontrole w terenie dokonane w dniach [...] kwietnia 2011 r. oraz [...] kwietnia 2011 r. wykazały, iż przyczepa użytkowana przez A. O. w dalszym ciągu pozostaje w pasie drogowym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne