15.10.2013 Podatki

Wyrok NSA z dnia 15 października 2013 r., sygn. I GSK 1343/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Rysz (spr.) Sędziowie NSA Gabriela Jyż Czesława Socha Protokolant Tomasz Haintze po rozpoznaniu w dniu 15 października 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w O. z dnia 21 kwietnia 2011 r. sygn. akt I SA/Ol 110/11 w sprawie ze skargi A. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w O. z dnia [...] grudnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną 2. zasądza od A. K. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w O. kwotę w wysokości 1800 (tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w O. wyrokiem z dnia 21 kwietnia 2011 r. oddalił skargę A.K na decyzję Dyrektora Izby Celnej w O. z dnia [...] grudnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym.

Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym.

W dniu [...] listopada 2007 r. Naczelnik Urzędu Celnego w O. wszczął kontrolę podatkową w stosunku do A.K prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą [...]. W trakcie kontroli ustalono, że w roku 2005 A.K. dokonywał sprzedaży oleju opałowego z przeznaczeniem na cele grzewcze osobom prawnym, jednostkom organizacyjnym nie posiadającym osobowości prawnej oraz osobom fizycznym, tak prowadzącym działalność gospodarczą, jak też nieprowadzącym tego rodzaju działalności. W roku 2005 dokonano sprzedaży 390.420,23 litrów oleju opałowego, i w efekcie przyjęto 391 oświadczeń o przeznaczeniu zakupionego oleju na cele grzewcze. Spośród przedstawionych przez kontrolowanego oświadczeń przeważająca większość nie spełniała wymogów określonych w § 4 ust. 1 pkt 2 i ust 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2004 r. w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego (Dz. U. nr 87 poz. 825 ze zm. - dalej zwanego: rozporządzeniem, rozporządzeniem z dnia 22 kwietnia 2004 r.). Wskazano m.in. na brak numerów NIP nabywcy lub brak numerów PESEL nabywcy oraz brak danych określających ilość, rodzaj lub typ posiadanych przez kupującego urządzeń grzewczych. Ponadto w okresie od stycznia do grudnia 2005 r. podatnik przeznaczył na własne potrzeby 1700 litrów oleju opałowego. Olej opałowy został zużyty do ogrzania pomieszczenia socjalnego i auto-myjni oraz do podgrzania wody w urządzeniu ciśnieniowym KARCHER wykorzystywanym w auto-myjni.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne