Wyrok NSA z dnia 29 października 2013 r., sygn. II GSK 1010/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Ludmiła Jajkiewicz Sędzia NSA Hanna Kamińska (spr.) Sędzia NSA Czesława Socha Protokolant Marcin Chojnacki po rozpoznaniu w dniu 29 października 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Głównego Inspektora Transportu Drogowego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 5 stycznia 2012 r. sygn. akt II SA/Bd 951/11 w sprawie ze skargi W. C. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] marca 2011 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Głównego Inspektora Transportu Drogowego na rzecz W. C. 104 (słownie: sto cztery) złote tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 5 stycznia 2012 r., sygn. akt II SA/Bd 951/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy, działając na podstawie art. 145 § 1 pkt 1 lit. a) i c) ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.; dalej powoływanej jako "p.p.s.a."), uwzględnił skargę W. C., uchylając zaskarżoną decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] marca 2011 r., nr [...], a także utrzymaną nią w mocy decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego w [...] z dnia [...] stycznia 2011 r., nr [...], którą nałożono na W. C. karę pieniężną za wykonywanie przewozu drogowego odpadów innych niż niebezpieczne bez wymaganego zezwolenia. Ponadto Sąd stwierdził, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.
Sąd pierwszej instancji wskazał w swoim rozstrzygnięciu ustalenia faktyczne i stanowisko organów administracji orzekających w sprawie. Organy te stwierdziły, że w dniu [...] stycznia 2010 r. w miejscowości [...] został zatrzymany do kontroli drogowej pojazd ciężarowy, którym kierował W. C. Pojazdem tym był wykonywany przewóz ładunku w postaci odpadów opakowań papieru i tektury o kodzie 15.01.01 na trasie [...]. W trakcie kontroli drogowej kierowca zeznał, że przewóz był wykonywany w imieniu swojego pracodawcy - A. R., jednakże w toku postępowania złożył oświadczenie, w którym przyznał, że samowolnie, bez zgody i wiedzy swojego ówczesnego pracodawcy, podjął decyzję o wykonywaniu przewozu. Okoliczność tę W. C. przyznał także w dniu [...] kwietnia 2010 r. podczas przesłuchania w charakterze świadka. Z protokołu tego przesłuchania wynika, że świadek przyznał, iż to on sam w rzeczywistości odpowiada za przewóz wykonywany w dniu kontroli drogowej, którego podjął się bez wiedzy i zgody pracodawcy. Zeznał również, że informację o ładunku otrzymał od znajomego, zaś za wykonany przewóz nie pobrał żadnych pieniędzy, gdyż w [...] nie skontaktowała się z nim żadna osoba odpowiedzialna za odbiór tego ładunku. W toku postępowania organ administracji potwierdził u załadowcy przewożonego ładunku dane kierowcy (tj. W. C.) oraz rodzaj przewożonego towaru (odpad o kodzie 15.01.01) zawarte w karcie przekazania odpadu. Organ administracji ustalił ponadto (vide pismo Urzędu Miejskiego w [...] z dnia [...] czerwca 2010 r.), że W. C. nie posiada zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie transportu odpadów, o jakim mowa w art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (tekst jednolity: Dz. U. z 2007 r. Nr 39, poz. 251 ze zm.). Organ Inspekcji Transportu Drogowego wystąpił również do organu prowadzącego ewidencję podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, który potwierdził, że w ewidencji tej znajduje się wpis o prowadzeniu działalności gospodarczej przez W. C. Mając na uwadze te ustalenia, organy administracji obu instancji uznały, że ładunek w dniu kontroli był przewożony przez W. C. i to on odpowiada za naruszenie stwierdzone podczas kontroli drogowej, to jest wykonywanie przewozu drogowego odpadów innych niż niebezpieczne bez wymaganego zezwolenia. Skutkowało to nałożeniem na W. C. kary pieniężnej w wysokości 6000 zł, przy czym jako podstawę prawną takiego rozstrzygnięcia organ wskazał art. 93 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (tekst jednolity: Dz. U. z 2007 r. Nr 125, poz. 874 ze zm.) w związku z lp. 7.2 załącznika do tej ustawy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty