26.03.2013 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 26 marca 2013 r., sygn. II GSK 5/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Anna Stec (spr.) Sędziowie Andrzej Kuba NSA Czesława Socha Protokolant Michał Stępkowski po rozpoznaniu w dniu 26 marca 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej D. L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w O. z dnia 20 października 2011 r. sygn. akt II SA/Ol 726/11 w sprawie ze skargi D. L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O. z dnia [...] lipca 2011 r. nr [...] w przedmiocie wznowienia postępowania w sprawie udzielenia koncesji na wydobywanie kopalin oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w O. wyrokiem z 20 października 2011r., sygn. akt II SA/Ol 726/11, oddalił skargę D. L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O. z dnia [...] lipca 2011 r. w przedmiocie wydobywania kopalin - wznowienia postępowania, z następującym uzasadnieniem.

Starosta S. decyzją z dnia [...] października 2010 r. udzielił koncesji D. L. - F. T.-Z. Usługi Transportowe i Roboty Ziemne (dalej: skarżący, przedsiębiorca) na wydobywanie kopaliny pospolitej ze złoża "J. [...]" oraz wyznaczył granice obszaru i terenu górniczego "J. [...]".

W dniu [...] grudnia 2010 r. A. P. i L. R. złożyli wniosek o wznowienie postępowania zakończonego ww. decyzją Starosty S., wskazując jako podstawę prawną art. 145 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm., dalej jako: k.p.a.). Zdaniem wnioskodawców, nie można przyjąć, że stroną postępowania koncesyjnego w zakresie wydobywania kopalin jest wyłącznie przedsiębiorca starający się o uzyskanie koncesji, bowiem nie wynika to z przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. z 2005 r. Nr 228, poz. 1947 ze zm.). Podniesiono, że organ nie wziął pod uwagę okoliczności położenia ich nieruchomości w strefie bezpośredniego oddziaływania szkodliwych wpływów robót górniczych. Wskazano, że z uwagi na fakt, iż wnioskodawcy są współwłaścicielami działek sąsiadujących z działką, na której ma się odbywać wydobywanie kopalin ze złóż, przedsięwzięcie gospodarcze będzie mogło mieć wpływ na wykonywanie ich prawa własności (działki wnioskodawców znajdują się na terenach zabudowy mieszkaniowo-letniskowej zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla J., gm. D.).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne