Wyrok NSA z dnia 11 grudnia 2012 r., sygn. II OSK 1454/11
Dnia 11 grudnia 2012 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Masternak-Kubiak (spr.) Sędzia del. WSA Grzegorz Czerwiński Protokolant asystent sędziego Justyna Rosińska po rozpoznaniu w dniu 11 grudnia 2012 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Dolnośląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we Wrocławiu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 23 marca 2011 r. sygn. akt IV SA/Wr 725/10 w sprawie ze skargi U. Sp. z o.o. z siedzibą we W. na decyzję Dolnośląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we Wrocławiu z dnia 8 września 2010 r., nr 1299/HŻ/10 w przedmiocie nakazania wstrzymania wprowadzenia do obrotu preparatu oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 23 marca 2011 r., sygn. IV SA/Wr 725/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uchylił decyzję Dolnośląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we Wrocławiu z dnia [...] września 2010 r. nr [...] w przedmiocie nakazania wstrzymania wprowadzenia do obrotu preparatu.
Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:
W dniu [...] czerwca 2005 r. [...] sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu powiadomiła Głównego Inspektora Sanitarnego o zamiarze wprowadzenia po raz pierwszy do obrotu w kraju produktu pod nazwą "Herbatka XennaFix suplement diety", przedkładając pozytywną opinię Instytutu Roślin i Przetworów Zielarskich w Poznaniu z dnia 7 lutego 2005 r. o tym preparacie, jako suplemencie diety.
Główny Inspektor Sanitarny, w piśmie z dnia [...] sierpnia 2005 r., poinformował spółkę, że zgłoszony produkt jest analogiczny - pod względem nazwy - do zarejestrowanego w urzędowym wykazie produktów leczniczych dopuszczonych na terenie Polski produktu leczniczego o nazwie "Xenna", tej samej firmy, co jest sprzeczne z przepisami prawa żywnościowego, albowiem oznakowanie wprowadza w błąd konsumentów, co do charakterystyki środka spożywczego, a w szczególności zaś, co do składu, właściwości i rodzaju.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty