12.10.2012

Wyrok NSA z dnia 12 października 2012 r., sygn. II OSK 1872/11

 

Dnia 12 października 2012 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Dałkowska-Szary (spr.) Sędziowie: sędzia NSA Andrzej Gliniecki sędzia del. NSA Janina Kosowska Protokolant asystent sędziego Hubert Sęczkowski po rozpoznaniu w dniu 12 października 2012 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 czerwca 2011 r. sygn. akt IV SA/Wa 445/11 w sprawie ze skargi Z.R. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] stycznia 2011 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, wyrokiem z dnia 9 czerwca 2011r., sygn. akt IV SA/Wa 445/11, po rozpoznaniu sprawy ze skargi Z. R. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] stycznia 2011 r. w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji, uchylił zaskarżoną decyzję, stwierdził, że nie podlega ona wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku oraz zasądził od Ministra na rzecz skarżącego zwrot kosztów postępowania sądowego.

Powyższy wyrok zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

Decyzją z dnia [...] grudnia 2005 r. Wojewoda Śląski, na podstawie art. 17 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1962 r. o obywatelstwie polskim (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 28, poz. 353 ze zm.) stwierdził, że C. R., urodzony [...] maja 1905 r. a zmarły w 1993 r., posiadał obywatelstwo polskie.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji decyzją z dnia [...] grudnia 2010 r. stwierdził nieważność powyższej decyzji, a zaskarżoną decyzją z dnia [...] stycznia 2011 r. utrzymał tą decyzję w mocy.

W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji organ podkreślił, że decyzja Wojewody nie posiada uzasadnienia faktycznego i prawnego, jednak wobec spełnienia w całości żądania wnioskodawcy (Z. R.), organ mógł odstąpić od jej uzasadnienia. Minister poddał analizie akta sprawy z 2005 r., jako stanowiące podstawę do wywiedzenia wniosku o posiadaniu obywatelstwa przez C. R.. Wskazał, iż wynika z nich, że C. R. urodził się w miejscowości S. i nabył obywatelstwo polskie na podstawie art. 2 pkt 2 lit a ustawy z dnia 20 stycznia 1920 r. o obywatelstwie Państwa Polskiego (Dz. U. Nr 7 poz. 44 ze zm.). Bezsprzeczne jest, iż nabył on obywatelstwo izraelskie w dniu 15 czerwca 1948 r., co potwierdza oryginał zaświadczenia wydanego przez właściwy organ państwa Izrael oraz został powołany do służby wojskowej jeszcze pod rządami ustawy o obywatelstwie Państwa Polskiego, co potwierdza zawarte w aktach sprawy zaświadczenie Sił Obronnych Izraela o służbie wojskowej. Z zaświadczenia tego wynika, że C. R. został po raz pierwszy wezwany do służby 12 października 1950 r. Wskazano w nim też jego stopień (szeregowiec).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne