Wyrok NSA z dnia 21 września 2012 r., sygn. II OSK 882/11
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Andrzej Gliniecki Sędziowie NSA Jerzy Stelmasiak del. WSA Robert Sawuła (spr.) Protokolant Agnieszka Kuberska po rozpoznaniu w dniu 21 września 2012r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej T. i I. A. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 11 stycznia 2011 r. sygn. akt II SA/Bk 638/10 w sprawie ze skargi T. i I. A. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Suwałkach z dnia [...] lipca 2010 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
II OSK 882/11
U Z A S A D N I E N I E
Wyrokiem z 11 stycznia 2011 r. II SA/Bk 683/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny (dalej jako: WSA) w Białymstoku oddalił wspólną skargę T. A. i I. A. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego (dalej: SKO lub Kolegium) w Suwałkach z [...] lipca 2010 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy. Sąd orzekał w następującym stanie sprawy:
Podaniem z 10 lutego 2009 r., uzupełnianym w toku postępowania, R. T. D. wystąpiła z żądaniem ustalenia warunków zabudowy. Wskutek rozpoznania wniosku Wójt Gminy Jeleniewo trzykrotnie wydawał decyzję ustalającą warunki zabudowy, które to decyzje w wyniku odwołań T. A. i I. A. były uchylane przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Suwałkach, a sprawa przekazywana była organowi I instancji do ponownego rozpatrzenia.
Kolejny raz rozpoznając źródłowy wniosek decyzją z [...] czerwca 2010 r. nr [...] Wójt Gminy Jeleniewo działając na podstawie art. 4 ust. 2 pkt 2, art. 59 ust. 1, art. 60 ust. 1, art. 61 ust. 1 i art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80 z 2003 r., poz. 717 ze zm., zwana dalej "Upizp") ponownie ustalił na rzecz R. T. D. warunki zabudowy dla inwestycji obejmującej "rozbudowę i przebudowę istniejącego budynku gospodarczego wraz ze zmianą sposobu użytkowania części budynku gospodarczego na cele mieszkalne w istniejącej zabudowie zagrodowej oraz budowę zbiornika na ścieki bytowe o pojemności 9 m3, na działce nr [...] w B., gmina [...]. Określono również warunki i szczegółowe zasady zagospodarowania terenu w zakresie: ochrony i kształtowania ładu przestrzennego, ochrony środowiska i zdrowia ludzi, dziedzictwa kulturowego i zabytków oraz dóbr kultury współczesnej, obsługi w zakresie infrastruktury technicznej i komunikacji, wymagań dotyczących ochrony interesów osób trzecich, zagospodarowania terenów podlegających ochronie na podstawie przepisów odrębnych, linie rozgraniczające teren inwestycji. Na kopii mapy zasadniczej w skali 1:1000 stanowiącej załącznik nr 1 do decyzji określono linie rozgraniczające teren inwestycji, w załącznikach nr 2 i 3 przedstawiono wyniki analizy funkcji oraz cech zagospodarowania terenu w formie opisowej i graficznej. Wydanie decyzji podyktowane było brakiem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty