Wyrok NSA z dnia 9 marca 2012 r., sygn. II OSK 2528/10
Dnia 9 marca 2012 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Zofia Flasińska sędzia NSA Arkadiusz Despot - Mładanowicz sędzia del. WSA Maria Werpachowska /spr./ Protokolant Mariusz Szufnara po rozpoznaniu w dniu 9 marca 2012 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Wojewody Łódzkiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 29 września 2010 r. sygn. akt III SA/Łd 435/10 w sprawie ze skargi N. A. na decyzję Wojewody Łódzkiego z dnia [...] maja 2010 r. nr [...] w przedmiocie zmiany nazwiska 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Łodzi; 2. zasądza od N. A. na rzecz Wojewody Łódzkiego kwotę 300 (słownie: trzysta) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wyrokiem z dnia 29 września 2010 r. sygn. akt III SA/Łd 435/10 po rozpoznaniu sprawy ze skargi N. A. uchylił zaskarżoną decyzję Wojewody Łódzkiego z dnia [...] maja 2010 r. nr [...] w przedmiocie zmiany nazwiska oraz zasądził od Wojewody Łódzkiego na rzecz skarżącego kwotę 357 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Wyrok wydany został w następującym stanie sprawy.
Decyzją z dnia [...] lutego 2010 r. [...] Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Łódź-Centrum na podstawie art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 17 października 2008 roku o zmianie imienia i nazwiska (Dz. U. Nr 220, poz. 1414) zmienił nazwisko P. J. A. urodzonego w dniu 23 marca 1996 r. w Łodzi, syna N. A. i M. W., na nazwisko: R.. W uzasadnieniu, odwołując się do treści art. 4 ust. 1 ustawy o zmianie imienia i nazwiska, organ podniósł, iż w dniu 29 stycznia 2010 r. M. R. wystąpiła z wnioskiem o zmianę nazwiska jej syna P. A. na nazwisko R.. W uzasadnieniu wnioskodawczyni wskazała, iż po rozwiązaniu w roku 2006 związku małżeńskiego z ojcem dziecka, kontakty ojca z synem stały się sporadyczne. Podniosła, iż jest jedynym opiekunem dziecka i chciałaby, aby jej syn nosił to samo nazwisko. Wskazała, iż zmiana nazwiska, które nie jest popularne w Polsce na nazwisko rodowe matki będzie miało korzystny wpływ na syna, zapewni większe poczucie przynależności do rodziny, w której się wychowuje i zapewni większe poczucie bezpieczeństwa. Mając na uwadze wskazane we wniosku okoliczności oraz fakt, iż postanowieniem z dnia [...] września 2009 r., sygn. akt [...] Sąd Rejonowy dla Łodzi -Śródmieścia w Łodzi, VII Wydział Rodzinny i Nieletnich zezwolił matce dziecka na wystąpienie do organów administracji i dopełnienie wszelkich formalności zmierzających do zmiany nazwiska małoletniego syna P. J. A. na nazwisko: R., a sam zainteresowany wyraził zgodę na zmianę nazwiska organ uznał, iż spełnione zostały przesłanki warunkujące orzeczenie o zmianie nazwiska.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty