Wyrok NSA z dnia 2 lutego 2012 r., sygn. I OSK 1660/11
Postępowanie przed Prezesem Rady Ministrów jest postępowaniem jednoinstancyjnym bowiem zapada w nim ostateczna decyzja administracyjna. Wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy jest gwarancją możliwości dwukrotnego rozpoznania danej sprawy, tj. formą ograniczonej dwuinstancyjności i w niniejszym postępowaniu skarżąca skorzystała z tego uprawnienia, a organ sprawę ponownie rozpatrzył. W związku z tym w żadnym stopniu nie została naruszona zasada dwuinstancyjności.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Anna Łukaszewska-Macioch, Sędzia NSA Izabella Kulig-Maciszewska (spr.), Sędzia del. NSA Wiesław Morys, Protokolant starszy sekretarz sądowy Anna Krakowiecka, po rozpoznaniu w dniu 2 lutego 2012 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej P.A. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 maja 2011 r. sygn. akt II SA/Wa 2180/10 w sprawie ze skargi P. A. P. na decyzję Prezesa Rady Ministrów z dnia [...] października 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia specjalnego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 19 maja 2011 r., sygn. akt II SA/Wa 2180/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę P. A. P. na decyzję Prezesa Rady Ministrów z dnia [...] października 2010 r. w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia specjalnego.
W uzasadnieniu orzeczenia Sąd podał, że Prezes Rady Ministrów decyzją z dnia 19 października 2010 r. utrzymał w mocy swoją decyzję z dnia [...] sierpnia 2010 r., odmawiającą P. A. P. przyznania renty specjalnej.
Organ podniósł, że zgodnie z art. 82 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.), przyznanie świadczenia jest możliwe w szczególnie uzasadnionych przypadkach. Przepis ten nie precyzuje warunków, jakie powinny być spełnione, aby renta lub emerytura mogła być przyznana w trybie tego przepisu. Organ wskazał, iż przy rozpatrywaniu wniosków o przyznanie świadczeń specjalnych każdy wniosek jest oceniany i rozpatrywany pod kątem występowania okoliczności mogących uzasadniać potraktowanie sprawy w sposób szczególny. Powołując się na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z dnia 17 października 2006 r., sygn. akt P 38/05 wskazał, że świadczenie specjalne może być przyznane osobie legitymującej się wybitnymi, niepowtarzalnymi zasługami i osiągnięciami w jakiejś dziedzinie np. zawodowej, artystycznej, sportowej czy politycznej oraz w przypadku zaistnienia nadzwyczajnych zdarzeń losowych. Dodatkowo podniósł, że bierze pod uwagę trudną sytuację bytową wnioskodawcy, jednak nie stanowi ona jedynego kryterium przyznawania świadczeń.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty