Wyrok NSA z dnia 16 maja 2012 r., sygn. II GSK 520/11
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zofia Borowicz Sędzia NSA Maria Jagielska Sędzia del. WSA Wojciech Kręcisz (spr.) Protokolant Beata Kołosowska po rozpoznaniu w dniu 16 maja 2012 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej K. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 10 grudnia 2010 r. sygn. akt VI SA/Wa 1449/10 w sprawie ze skargi K. K. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] kwietnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie nałożenia kary pieniężnej oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 10 grudnia 2010 r., sygn. akt VI SA/Wa 1449/10, oddalił skargę K. K. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] kwietnia 2010 r. w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji.
Sąd orzekał w następującym stanie sprawy:
K. K. wystąpił do Komendanta Policji wnioskiem z dnia [...] lipca 2009 r. o stwierdzenie nieważności decyzji Komendanta Rejonowego Policji W. z dnia [...] kwietnia 2008 r. nakładającej na wnioskodawcę karę pieniężną w kwocie 13.000 zł za wykonywanie przewozu drogowego bez wymaganej licencji z umieszczeniem na dachu pojazdu lamp lub innych urządzeń technicznych. Decyzja ta została zaskarżona odwołaniem do Komendanta Policji, który decyzją z dnia [...] lipca 2008 r. utrzymał ją w mocy. Pełnomocnik skarżącego zaskarżył tę decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W., który postanowieniem z dnia [...] kwietnia 2009 r. odrzucił skargę z powodu niedołączenia do niej oryginału lub poświadczonego za zgodność z oryginałem pełnomocnictwa. Postanowienie sądu stało się prawomocne z dniem [...] czerwca 2009 r.
W uzasadnieniu wniosku o stwierdzenie nieważności decyzji z dnia [...] kwietnia 2008 r. skarżący podniósł, iż organy administracji nie zbadały jakie relacje łączyły go z M. sp. z o.o. W zaistniałym zdarzeniu, nie stwierdzono by w czasie kontroli był przewożony pasażer, a więc nie stwierdzono wykonywania przewozu co skutkowało błędnym zastosowaniem art. 4 ust. 11, art. 18 ust. 5 lit. c i art. 92 oraz art. 93 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym. Zdaniem skarżącego posiadając licencję wymienionej spółki mógł się nią posługiwać w czasie przewozu. Nieprawidłowo zastosowano art. 18 ust. 5 lit. c wymienionej ustawy, gdyż tzw. "baner" umieszczony na dachu nie był podłączony do zasilania elektrycznego. Organ administracji nie ustalił okoliczności naruszając przepisy art. 7 i art. 77 k.p.a. dlatego organ odwoławczy powinien uchylić decyzję organu I instancji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty