Wyrok NSA z dnia 26 lipca 2012 r., sygn. I GSK 833/11
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marzenna Zielińska Sędziowie NSA Tadeusz Cysek (spr.) Janusz Zajda Protokolant Marta Podoba po rozpoznaniu w dniu 26 lipca 2012 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej J. Ż. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 21 grudnia 2010 r. sygn. akt III SA/Gl 1328/10 w sprawie ze skargi J. Ż. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] marca 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od J. Ż. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w K. 450 (czterysta pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Objętym skargą kasacyjną z dnia 21 grudnia 2010 r., sygn. akt III SA/GI 1328/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. wyrokiem oddalił skargę J.Ż. (dalej: skarżący) na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] marca 2010 roku, nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego.
Sąd I instancji przyjął następujący stan sprawy:
Wydział Zwalczania Przestępczości Urzędu Celnego w K. pismem z dnia [...] listopada 2009 r. przekazał do Urzędu Celnego w R. kserokopie materiałów otrzymanych z Wydziału Komunikacji w G. dotyczących pierwszej rejestracji przedmiotowego samochodu na terytorium kraju. Przekazane dokumenty zawierały: wniosek z dnia [...] czerwca 2004 r. w którym skarżący wnosi do Wydziału Komunikacji o rejestrację samochodu ciężarowego marki M.[...], umowę sprzedaży pojazdu z dnia 21 czerwca 2004 r. zawartą w Dortmundzie której przedmiotem była sprzedaż samochodu ciężarowego marki M.[...], rok produkcji 1992 r., poj. silnika 2112 cm3, o wartości 4.000,00 euro, zaświadczenie o badaniu technicznym pojazdu, dokument identyfikacyjny pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy za granicą, zaświadczenie o "wymeldowaniu" pojazdu, kartę pojazdu "F." nr [...] z tłumaczeniem.
Naczelnik Urzędu Celnego w R. decyzją z dnia [...] grudnia 2009 r., nr [...] określił w stosunku do J. Ż. wysokość zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym w kwocie 2.493 zł w związku z nabyciem wewnątrzwspólnotowym samochodu osobowego marki M. [...] stosując stawkę podatku wynoszącą 13,6 %, właściwą dla pojemności silnika powyżej 2000 cm³ uznając, iż przedmiotowy pojazd posiada cechy terenowego samochodu osobowego w rozumieniu art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 ze zm., dalej: u.p.a. z 2004 r.) oraz treści pozycji CN 8703 załącznika nr 1 do ustawy służącego do przewozu osób w trudnych warunkach terenowych. Na powyższy wniosek jednoznacznie wskazywały według organu podatkowego przeprowadzone w sprawie oględziny samochodu, z których wynika, iż przedmiotowy pojazd to samochód odkryty z dwoma miejscami do siedzenia bez przegrody między fotelami kierowcy i pasażera a częścią bagażową. W jego konstrukcji brakuje punktów do mocowania siedzeń i pasów bezpieczeństwa, natomiast karoseria w tylnej części jest wzmocniona pałąkami, ponadto tylna część z otwieraną burtą z kołem zapasowym. Organ podatkowy I instancji zwrócił też uwagę, iż symbol CJ w nazwie oznacza, iż pojazd ten został wyprodukowany jako Jeep w wersji cywilnej. Nadto w omawianej decyzji podkreślono, iż klasyfikacja pojazdu dokonana zarówno przez polski jaki i zagraniczny organ rejestracyjny nie była wiążąca dla klasyfikacji wyrobu akcyzowego w myśl przepisów u.p.a. Podniesiono przy tym, iż pierwotnie, jak wynika z karty pojazdu konkretny pojazd został zarejestrowany jako samochód osobowy kombi, otwarty następnie dopiero przerejestrowany na samochód ciężarowy otwarta skrzynia, ilość miejsc siedzących -2. Zdaniem organu celnego I instancji fakt demontażu siedzeń, czy zamontowanie lusterka nie mogło zmienić przeznaczenia tego pojazdu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty