Wyrok NSA z dnia 19 kwietnia 2012 r., sygn. I GSK 151/11
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Józef Waksmundzki (spr.) Sędzia NSA Magdalena Bosakirska Sędzia del. WSA Wojciech Kręcisz Protokolant Jarosław Poturnicki po rozpoznaniu w dniu 19 kwietnia 2012 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M.N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w P. z dnia 3 listopada 2010 r. sygn. akt III SA/Po 495/10 w sprawie ze skargi M. N. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] maja 2010 r. nr [...] w przedmiocie zwrotu nadpłaty w podatku akcyzowym oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w P. wyrokiem z dnia 3 listopada 2010 r., sygn. Akt III SA/Po 495/10 oddalił skargę M. N. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] maja 2010 r., nr [...] w przedmiocie zwrotu nadpłaty w podatku akcyzowym.
Sąd orzekał w następującym stanie sprawy.
Naczelnik Urzędu Celnego w K. decyzją z dnia [...] czerwca 2009 r. orzekł o zwrocie skarżącemu nadpłaty w podatku akcyzowym w kwocie 51.150 zł z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego 57 samochodów osobowych.
Dyrektor Izby Celnej w P. decyzją z dnia . maja 2010 r. uchylił powyższą decyzję w części dotyczącej określenia kwoty nadpłaty stwierdzając, że wynosi ona 53.211 zł, zaś w pozostałej części utrzymał decyzję w mocy.
Orzekając w sprawie Wojewódzki Sąd Wojewódzki w P. uznał, że rozstrzygnięcia organów podatkowych wydane w rozpoznawanej sprawie były prawidłowe. Sąd I instancji stwierdził, że organy celne zasadnie ustaliły wartość rynkową podobnych pojazdów w oparciu o dane z Informatora Rynkowego Eurotaxglass. Zawiera on cennik i wykorzystywany jest dla potrzeb ubezpieczenia samochodu. Przy ustalaniu wartości rynkowej pojazdów podobnych, organy podatkowe nie zakwestionowały zadeklarowanej przez podatnika podstawy opodatkowania, ani też jej nie podwyższyły, a jedynie dokonały obliczenia tzw. "kwoty rezydualnej". Stanowi to różnicę pomiędzy podatkiem akcyzowym zapłaconym przez podatnika z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego, a podatkiem akcyzowym zawartym w cenie podobnego samochodu osobowego zarejestrowanego na terytorium kraju (ustalanej przy pomocy średniej wartości rynkowej tego pojazdu). Sposób ten stosuje się na podstawie art. 9 ustawy z dnia 9 maja 2008 r. - o zwrocie nadpłaty w podatku akcyzowym zapłaconym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego albo importu samochodu osobowego (Dz. U. Nr 118, poz. 745, dalej: ustawa o zwrocie nadpłaty), do weryfikacji zdarzeń zaistniałych w okresie od 1 maja 2004 r. do dnia 30 listopada 2006 r. Chodziło o wprowadzenie jednolitych zasad zwrotu podatnikowi nadpłaty w podatku akcyzowym zapłaconym od starszych niż dwuletnie samochodów osobowych, nabytych w określonym czasie. Wprowadzenie omawianych zasad związane było z wyrokiem ETS w sprawie C-313/05.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty