26.09.2012 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 26 września 2012 r., sygn. II GSK 1316/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Sieńczyło-Chlabicz (spr.) Sędziowie NSA Urszula Raczkiewicz del. WSA Jacek Czaja Protokolant Szymon Janik po rozpoznaniu w dniu 26 września 2012 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] Spółki z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 7 stycznia 2011 r. sygn. akt VI SA/Wa 1845/10 w sprawie ze skargi [...] Spółki z o.o. w W. na decyzję Komendanta Stołecznego Policji z dnia [...] czerwca 2010 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z dnia 7 stycznia 2011 r., o sygn. akt VI SA/Wa 1845/10, oddalił skargę [...] Spółki z o.o. w W. na decyzję Komendanta Stołecznego Policji z dnia [...] czerwca 2010 r., nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym.

Sąd I instancji za podstawę rozstrzygnięcia przyjął następujące ustalenia.

I

W dniu [...] lutego 2010 r., około godziny 7:10 w W. przy ul. [...] poddano kontroli drogowej pojazd marki [...] o nr rej. [...], którego kierującym był [...]. Kierujący kontrolowanym pojazdem okazał do kontroli dokumenty kierowcy pojazdu, wypis nr [...] z licencji nr [...], wydany na przedsiębiorstwo [...] Spółkę z o.o. w W. (dalej: skarżąca), zaświadczenie o spełnianiu warunków ustawy o transporcie drogowym, umowę zlecenie zawartą pomiędzy kierującym, a skarżącą, raport fiskalny dobowy oraz upoważnienie do użytkowania samochodu. Podczas kontroli sporządzona została dokumentacja fotograficzna. Według kontrolującego pojazd posiadał na bokach oznakowanie o treści: [...]. Na dachu pojazdu znajdował się baner, na którym widniał napis: [...]. W pojeździe zamontowane był zespół urządzeń [...].

Decyzją z dnia [...] maja 2010 r., Komendant Rejonowy Policji [...] nałożył na skarżącą kary pieniężne za wykonywanie przewozów okazjonalnych pojazdem przeznaczonym do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą, z naruszeniem zakazu: 1) umieszczania lub używania w pojeździe taksometru (kwotę 5000 zł); 2) umieszczania w pojeździe oznaczeń z nazwą, adresem lub telefonem przedsiębiorcy (kwotę 5000 zł) oraz 3) umieszczenia na dachu pojazdu lamp lub innych urządzeń technicznych (kwotę 5000 zł) w sumie nakładając karę pieniężną w łącznej kwocie 15 000 zł. Organ uznał ustalenia kontroli za bezspornie uzasadniające stwierdzone naruszenia. W jego ocenie, oznakowanie pojazdu urządzeniem technicznym na jego dachu i napisami na bokach było niedozwolone w rozumieniu art. 18 ust. 5 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (tj. Dz. U. z 2007 r. Nr 125, poz. 874 ze zm., dalej: u.t.d.). W pojeździe znajdowało się również urządzenie niedozwolone wymienionym przepisem, a więc wszystkie stwierdzone naruszenia uzasadniały nałożenie wymienionych w decyzji kar pieniężnych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne