08.02.2012 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 8 lutego 2012 r., sygn. II GSK 1501/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zajda Sędzia NSA Małgorzata Korycińska Sędzia del. WSA Barbara Mleczko-Jabłońska (spr.) Protokolant Dorota Gaj - Mizerska po rozpoznaniu w dniu 8 lutego 2012 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej ze skargi kasacyjnej J. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 15 lipca 2010 r. sygn. akt VI SA/Wa 772/10 w sprawie ze skargi J. J. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] stycznia 2010 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z 15 lipca 2010 r., VI SA/Wa 772/10 oddalił skargę J. J. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z [...] stycznia 2010 r., nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej.

Sąd pierwszej instancji za podstawę rozstrzygnięcia przyjął następujący stan faktyczny:

W dniu 14 maja 2009 r. skontrolowano samochód osobowy marki KIA o nr rej. [...]. Kierowca okazał kontrolującym wypis z licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego osób, wydany na rzecz "D." J. J., a także dowód rejestracyjny wraz z ubezpieczeniem, prawo jazdy, dowód osobisty, identyfikator kierowcy wraz z zaświadczeniem o spełnieniu wymogów określonych ustawą o transporcie drogowym. Podczas kontroli stwierdzono, że na dachu pojazdu zostało umieszczone urządzenie (baner przyklejony za pomocą magnesu) z napisem "[...] ", na dowód czego wykonano dokumentację fotograficzną. W toku kontroli w charakterze świadka przesłuchano kierowcę pojazdu, który zeznał iż na podstawie umowy o współpracy wykonuje usługi na rzecz firmy skarżącej.

[...] Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego decyzją z [...] listopada 2009 r. nałożył na J. J. karę pieniężną w wysokości 5 000 zł za wykonywanie przewozów okazjonalnych pojazdem przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą, z naruszeniem zakazu umieszczania na dachu pojazdu lamp lub innych urządzeń technicznych. Jako podstawa prawna wymierzonej kary wskazany został art. 92 ust. 1, art. 92 ust. 4 ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (t.j. Dz.U. z 2007 r., Nr 125, poz. 874 ze zm.; dalej: utd) oraz Lp. 2.9 lit. 3 załącznika do ustawy o transporcie drogowym. Organ uznał za niewątpliwe wykonywanie przez skarżącą okazjonalnego przewozu osób oraz złamanie zakazu umieszczania na dachu pojazdu lamp lub innych urządzeń technicznych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne