12.04.2012 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 12 kwietnia 2012 r., sygn. II GSK 427/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kisielewicz Sędzia NSA Magdalena Bosakirska (spr.) Sędzia del. WSA Dorota Pędziwilk - Moskal Protokolant Michał Stępkowski po rozpoznaniu w dniu 12 kwietnia 2012 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26 października 2010 r. sygn. akt VI SA/Wa 1559/10 w sprawie ze skargi A. R. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] maja 2010 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 26 października 2010 r., sygn. akt VI SA/Wa 1559/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę A. R. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] maja 2010 r., nr [...], w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym.

I

Z uzasadnienia wyroku wynika, że za podstawę rozstrzygnięcia Sąd pierwszej instancji przyjął następujące ustalenia.

W dniu [...] listopada 2009 r. Inspektorzy Transportu Drogowego zatrzymali w W. do kontroli samochód marki M. o nr rej. [...]. Kierowca tego pojazdu okazał kontrolującym m.in. licencję na wykonywanie krajowego transportu drogowego osób, udzielonej A. R. Podczas kontroli stwierdzono m.in., że na dachu zatrzymanego pojazdu został umieszczony baner z napisem "G. C. [...] Przewóz Osób", co udokumentowano za pomocą zdjęć wykonanych aparatem fotograficznym. Ponadto przesłuchano w charakterze świadka kierowcę kontrolowanego pojazdu T. W., który zeznał, że w dniu kontroli miał dwa zlecenia przewozu. Z przebiegu kontroli został sporządzony protokół.

Decyzją z dnia [...] marca 2010 r. [...] Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego nałożył na A. R. karę pieniężną w kwocie 5 000 zł za wykonywanie przewozów okazjonalnych w krajowym transporcie drogowym pojazdem przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą z naruszeniem określonego w art. 18 ust. 5 lit. c) ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (tekst jednolity: Dz. U. z 2007 r. Nr 125, poz. 874, ze zm.; dalej powoływana jako "u.t.d.") zakazu umieszczania na dachu pojazdu lamp lub innych urządzeń technicznych. Organ I instancji stwierdził, że zgromadzone dowody tj. zeznania kierowcy, paragon fiskalny znajdujący się w aktach sprawy, okazana licencja przewozowa, wskazywały na wykonywanie okazjonalnego przewozu osób kontrolowanym pojazdem, a zatem nie zachodziła potrzeba przesłuchania na tę okoliczność pasażerów w charakterze świadków.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne