Wyrok NSA z dnia 21 marca 2012 r., sygn. I FSK 1335/10
Nie można wymagać, aby z art. 45 ust. 1 Konstytucji wynikało prawo do sądowej kontroli pod względem merytorycznym każdego nawet incydentalnego aktu, którego byt z samej jego istoty jest ograniczony w czasie.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Zirk-Sadowski, Sędzia NSA Grażyna Jarmasz, Sędzia WSA del. Maciej Jaśniewicz (sprawozdawca), Protokolant Tomasz Grzybowski, po rozpoznaniu w dniu 21 marca 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 9 czerwca 2010 r. sygn. akt I SA/Wr 304/10 w sprawie ze skargi P. J. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia 21 stycznia 2010 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego w sprawie zabezpieczenia zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za okres od marca do grudnia 2004 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od P. J. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej we W. kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 9 czerwca 2010r. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w sprawie ze skargi P. J. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. [...] z dnia 21 stycznia 2010r. oddalił skargę. W uzasadnieniu wskazano, że decyzją z dnia 30 lipca 2009r. Naczelnik Urzędu Skarbowego na podstawie art. 33 § 2 pkt 2 Ordynacji podatkowej orzekł o zabezpieczeniu na majątku strony oraz majątku wspólnym małżonków zobowiązania w podatku od towarów i usług za okres od marca do grudnia 2004 r. wraz z odsetkami za zwłokę. Następnie decyzją z dnia 22 grudnia 2009r. Naczelnik Urzędu Skarbowego określił stronie zobowiązanie w podatku od towarów i usług za okres od lutego do grudnia 2004 r. w łącznej kwocie 44.183 zł. Decyzję doręczono stronie w dniu 23 grudnia 2009 r., zatem z tym dniem wygasła decyzja o zabezpieczeniu. W tej sytuacji bezprzedmiotowe stało się zawarte w odwołaniu od decyzji zabezpieczającej żądanie uchylenia decyzji, która skończyła swój byt prawny i wobec tego Dyrektor Izby Skarbowej na podstawie art. 233 § 1 pkt 3 oraz art. 33a § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej umorzył postępowanie odwoławcze od decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 30 lipca 2009r. w sprawie zabezpieczenia na majątku strony oraz majątku wspólnym małżonków zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za okres od marca do grudnia 2004 r. wraz z należnymi odsetkami za zwłokę oraz określenia przybliżonej kwoty tych zobowiązań.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty