15.12.2011

Wyrok NSA z dnia 15 grudnia 2011 r., sygn. I OSK 1371/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Pocztarek Sędziowie: sędzia NSA Ewa Dzbeńska sędzia WSA del. Marian Wolanin (spr.) Protokolant asystent sędziego Maciej Kozłowski po rozpoznaniu w dniu 15 grudnia 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej R. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 kwietnia 2011 r. sygn. akt II SA/Wa 2137/10 w sprawie ze skargi R. P. na decyzję Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego z dnia [...] października 2010 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia z zawodowej służby wojskowej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 7 kwietnia 2011 r. sygn. akt II SA/Wa 2137/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę R. P. na decyzję Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego z dnia [...] października 2010 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia z zawodowej służby wojskowej.

W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.

Pismem z dnia [...] kwietnia 2010 r. R. P. wypowiedział stosunek służbowy zawodowej służby wojskowej, zaś we wniosku z dnia [...] kwietnia 2010 r. złożył oświadczenie o wycofaniu wypowiedzenia, powołując się na okoliczność przebywania na zwolnieniu lekarskim i zażywania lekarstw, pod wpływem których podjął złą decyzję. Na wycofanie wypowiedzenia organ zwalniający nie wyraził zgody, informując o tym zainteresowanego pismem z dnia [...] maja 2010 r. Dowódca Wojsk Lądowych rozkazem personalnym nr [...] z dnia [...] czerwca 2010 r. zwolnił R. P. z zawodowej służby wojskowej i przeniósł do rezerwy z dniem 31 października 2010 r. wskutek upływu terminu wypowiedzenia stosunku służbowego zawodowej służby wojskowej dokonanego przez żołnierza zawodowego. Utrzymując w mocy powołany rozkaz personalny z dnia [...] czerwca 2010 r. Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego stwierdził, że Dowódca Wojsk Lądowych zrealizował wymóg zawarty w art. 114 ust. 1 ustawy pragmatycznej i zwolnił podoficera z zawodowej służby wojskowej ustalając datę zwolnienia na dzień 31 października 2010 r. Mając na uwadze, że wypowiedzenie żołnierza do Dowództwa Wojsk Lądowych wpłynęło w dniu [...] maja 2010 r., organ pierwszej instancji nie wyraził zgody na skrócenie okresu wypowiedzenia. Ustawa o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych oraz kodeks postępowania administracyjnego nie regulują problematyki oceny skuteczności oświadczenia woli składanego w toku postępowania o wypowiedzenie stosunku zawodowej służby wojskowej. Instytucja ta jest zastrzeżona dla przepisów kodeksu cywilnego, dlatego Dowódca Wojsk Lądowych, działając na podstawie §11 ust. 5 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie zwalniania żołnierzy zawodowych z zawodowej służby wojskowej, wniosek zainteresowanego o wycofanie wypowiedzenia stosunku zawodowej służby wojskowej rozpatrzył negatywnie, o czym poinformował go w piśmie z dnia [...] maja 2010 r., doręczonym w dniu [...] czerwca 2010 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty