Wyrok NSA z dnia 12 lipca 2011 r., sygn. II OSK 1153/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Arkadiusz Despot - Mładanowicz Sędzia NSA Paweł Miładowski /spr./ Sędzia NSA Małgorzata Stahl Protokolant asystent sędziego Iwona Ścieszka po rozpoznaniu w dniu 12 lipca 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej D. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 19 stycznia 2010 r. sygn. akt III SA/Kr 654/09 ze skargi D. W. na orzeczenie Rejonowej Komisji Lekarskiej w Krakowie z dnia [...] kwietnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie uznania za niezdolnego do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, wyrokiem z dnia 19 stycznia 2010 r., sygn. akt III SA/Kr 654/09, po rozpoznaniu skargi D. W. na orzeczenie Rejonowej Komisji Lekarskiej w Krakowie z dnia [...] kwietnia 2009 r., nr [...] w przedmiocie uznania za niezdolnego do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, skargę oddalił.
Jak wynika z uzasadnienia wyroku, pismem z dnia [...] stycznia 2009r. Wojskowa Komenda Uzupełnień Kielce-Śródmieście w K. skierowała szeregowego rezerwy D. W. na badania do Terenowej Wojskowej Komisji Lekarskiej w K. celem ustalenia zdolności do służby wojskowej.
W dniu [...] lutego 2009r. Terenowa Wojskowa Komisja Lekarska w K., działając na podstawie rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 25 czerwca 2004r. w sprawie orzekania o zdolności do czynnej służby wojskowej oraz trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich w tych sprawach (Dz. U. nr 151, poz. 1595 ze zm.), wydała orzeczenie Nr [...], w którym stwierdziła, iż szer. rez. D. W. jest niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju (kat. D - załącznik nr 1 Grupa II). Powołano się na wyniki przeprowadzonych przez Komisję badań, w których rozpoznano u D. W. przebytą, leczoną operacyjnie korekcję przyparcia bocznego rzepki i niestabilność stawu kolanowego prawego z zanikiem mięśnia czworogłowego uda o 3 cm - upośledzające sprawność ruchową (§ 77 pkt 3 załącznika do ww. rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej) oraz wzrost powyżej 185 cm (§ 1 pkt 1 załącznika do ww. rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej). Zdaniem Komisji, schorzenia te nie pozostają w związku ze służbą wojskową.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty