Wyrok NSA z dnia 10 czerwca 2011 r., sygn. II OSK 549/11
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Arkadiusz Despot - Mładanowicz Sędzia NSA Wojciech Chróścielewski /spr./ Sędzia del. WSA Mariola Kowalska Protokolant Aleksander Jakubowski po rozpoznaniu w dniu 10 czerwca 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej J. C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 18 listopada 2010 r., sygn. akt II SA/Bd 1231/10, w sprawie ze skargi J. C. na zarządzenie zastępcze Wojewody Kujawsko-Pomorskiego z dnia [...] sierpnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie wygaśnięcia mandatu radnego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy wyrokiem z dnia 18 listopada 2010 r., sygn. akt II SA/Bd 1231/10 oddalił skargę J. C. na zarządzenie zastępcze Wojewody Kujawsko - Pomorskiego z dnia [...] sierpnia 2010 r., nr [...] w przedmiocie wygaśnięcia mandatu radnego.
Wyrok został wydany w następujących okolicznościach sprawy:
Zaskarżonym zarządzeniem zastępczym Wojewoda Kujawsko-Pomorski, na podstawie art. 98a ust. 2 w związku z art. 24f ust. 1 i 1a ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym stwierdził wygaśnięcie mandatu radnego Rady Miasta W. J. C. w związku z naruszeniem art. 24f ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, tj. zarządzaniem przez niego działalnością gospodarczą jako osoba pełniąca funkcję prezesa zarządu Niezależnego Zrzeszenia Sportowego we W. z wykorzystaniem mienia gminnego będącego własnością Miasta W.
Od powyższego zarządzenia skargę złożył J. C. , wnosząc o jego uchylenie w całości oraz obciążenie Wojewody kosztami postępowania w sprawie.
W odpowiedzi na skargę Wojewoda Kujawsko-Pomorski w pełni podtrzymał dotychczasowe stanowisko.
Pismem z dnia 15 listopada 2010 r. skarżący wniósł o umorzenie postępowania z uwagi na jego bezprzedmiotowość wobec wygaśnięcia jego mandatu jako radnego z mocy prawa z dniem 12 listopada 2010 r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy oddalając skargę wskazał, że zaskarżone zarządzenie zostało podjęte zgodnie z prawem. Organ w oparciu o obowiązujące przepisy prawa wydał prawidłowe rozstrzygnięcie, przy czym dokonał w pełni zasadnej wykładni zastosowanych przepisów, w szczególności art. 24f ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r., nr 142, poz. 1591 z późn. zm.). Zgodnie z tym przepisem radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty