26.01.2011

Postanowienie NSA z dnia 26 stycznia 2011 r., sygn. I OSK 63/11

 

Dnia 26 stycznia 2011 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Sędzia NSA Jerzy Bujko po rozpoznaniu w dniu 26 stycznia 2011 roku na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Z.P. od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 12 października 2010 roku sygn. akt II SAB/Wa 167/10 odrzucającego skargę Z.P. na bezczynność Ministra Obrony Narodowej w przedmiocie rozpoznania wniosku z 17 października 2005 roku o stwierdzenie nieważności decyzji postanawia: oddalić skargę kasacyjną 1 6 6

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 12 października 2010 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę Z.P. na bezczynność Ministra Obrony Narodowej w przedmiocie rozpoznania wniosku z 17 października 2005 r. o stwierdzenie nieważności decyzji Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Szczecinie z dnia [...] stycznia 1986 r. nr RW [...].

Odrzucając skargę Sąd I instancji podkreślił, że sprawa była już rozpoznawana przez Naczelny Sąd Administracyjny, który postanowieniem z dnia 20 listopada 2007 r. sygn. I OSK 279/07 uchylił wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 listopada 2006 r. sygn. akt II SAB/Wa 3/06 oraz odrzucił skargę w tej sprawie. Naczelny Sąd Administracyjny wskazał, że przedmiotem tego postępowania jest bezczynność Ministra Obrony Narodowej w zakresie rozpoznania wniosku o stwierdzenie nieważności decyzji wojskowych organów emerytalnych z 1986 r. o ustaleniu prawa skarżącego do wojskowej emerytury i renty inwalidzkiej, wydanych na podstawie ustawy z dnia 16 grudnia 1972 r. o zaopatrzeniu emerytalnych żołnierzy zawodowych i ich rodzin. Stosownie do przepisu art. 1 k.p.c. sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych są sprawami cywilnymi, do których rozpoznania, stosowanie do przepisu art. 2 k.p.c. powołane są sądy powszechne, chyba że przepisy szczególne przekazują je do właściwości innych organów. Sprawami z zakresu ubezpieczeń społecznych, objętymi właściwością sądów powszechnych, są sprawy dotyczące ubezpieczeń społecznych, emerytur i rent, a także sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych wszczęte na skutek niewydania przez organ rentowy decyzji we właściwym terminie (art. 476 § 2 i 3 k.p.c.), zaś organami rentowymi są także wojskowe organy emerytalne (art. 476 § 4 pkt 3 k.p.c.). Również ustawa z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin (Dz. U. z 2004 r., Nr 8, poz. 66 ze zm.) stanowi w art. 31 ust. 4 i 5, że w sprawach dotyczących prawa do zaopatrzenia emerytalnego i świadczeń z tego tytułu oraz w przypadku niewydania przez organ emerytalny decyzji w tych sprawach zainteresowanemu przysługuje odwołanie do właściwego sądu według zasad określonych w przepisach kodeksu postępowania cywilnego, a więc do właściwego sądu powszechnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty