26.01.2011 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 26 stycznia 2011 r., sygn. II GSK 147/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Trzciński Sędzia del. WSA Krystyna Józefczyk Sędzia NSA Janusz Zajda (spr.) Protokolant Piotr Mikucki po rozpoznaniu w dniu 26 stycznia 2011 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Rady Izby Komorniczej w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 12 listopada 2009 r. sygn. akt VI SA/Wa 1590/09 w sprawie ze skargi Rady Izby Komorniczej w W. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] lipca 2009 r. nr [...] w przedmiocie przeniesienia na nowoutworzone stanowisko komornika sądowego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z 12 listopada 2009 r., sygn. akt VI SA/Wa 1590/09, oddalił skargę Rady Izby Komorniczej w W. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z [...] lipca 2009 r., nr [...] w przedmiocie przeniesienia komornika na nowoutworzone stanowisko komornicze.

Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy:

Decyzją z [...] maja 2002 r. K. Ł. został powołany na stanowisko komornika sądowego przy Sądzie Rejonowym w G. W latach 2003-2007 kilkakrotnie występował do Ministra Sprawiedliwości o przeniesienie go na stanowisko komornika w W. Uzasadniał to względami rodzinnymi wskazując, że jego żona jest lekarzem, pracuje w jedynym szpitalu w G., w stosunku do którego wnioskodawca, jako komornik, prowadził czynności egzekucyjne. Minister Sprawiedliwości odmawiał K. Ł. uwzględnienia wniosku.

Pismem z 6 stycznia 2009 r. Minister Sprawiedliwości zawiadomił wnioskodawcę, że z dniem 2 grudnia 2008 r. zostały utworzone w W. dwa nowe stanowiska komornicze przy Sądzie Rejonowym dla W. M. i W. P. i można ubiegać się o przeniesienie na jedno z nich.

K. Ł. wystąpił 4 marca 2009 r. z wnioskiem o przeniesienie go na nowoutworzone stanowisko komornika sądowego przy Sądzie Rejonowym dla W. M. Poinformował, że kupił mieszkanie w W., żona w stolicy mieszka i pracuje jako lekarz, a syn podjął naukę w szkole podstawowej w W.; co sprawia, że centrum życia wnioskodawcy już jest w W. Dojazdy 200 km do pracy w G. są niezmiernie uciążliwe, a o przeniesienie do W. stara się od 2003 r. Wyraził zgodę na przeniesienie go na dowolne stanowisko komornika sądowego w W. Prezes Sądu Apelacyjnego w G. oraz Rada Izby Komorniczej w G. zaopiniowali pozytywnie wniosek o przeniesienie K. Ł. do W. Krajowa Rada Komornicza odmówiła wydania opinii i wskazała, że nowoutworzone stanowiska komornicze nie mogą być obsadzane w trybie przeniesienia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty