Wyrok NSA z dnia 1 lutego 2011 r., sygn. II GSK 87/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Magdalena Bosakirska (spr.) Sędzia NSA Jan Bała Sędzia del. WSA Krystyna Józefczyk Protokolant Paweł Gorajewski po rozpoznaniu w dniu 1 lutego 2011 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Głównego Inspektora Transportu Drogowego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29 września 2009 r. sygn. akt VI SA/Wa 1181/09 w sprawie ze skargi J. L. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] kwietnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 29 września 2009 r., sygn. akt VI SA/Wa 1181/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uwzględnił skargę J. L. i uchylił decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] kwietnia 2009 r., nr [...], a także utrzymaną nią w mocy decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] stycznia 2009 r., nr [...], w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym.
I
Z uzasadnienia wyroku wynika, że za podstawę rozstrzygnięcia Sąd pierwszej instancji przyjął następujące ustalenia.
W dniu [...] września 2008 r. w B. inspektorzy transportu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej równocześnie trzy samochody należące do przedsiębiorcy J. L., którymi wykonywany był transport pracowników firmy F. W wyniku przesłuchania kierowców, w tym J. L., ustalono, że przewozy wykonywane były na podstawie umowy ze spółką [...] Sp. z o.o. na z góry ustalonych trasach. Kontrolowani zeznali, że nie posiadają ani licencji na wykonywanie transportu drogowego osób, ani na wykonywanie przewozów regularnych specjalnych, jak też aktualnych badań lekarskich i psychologicznych. Kontrole zostały udokumentowane oddzielnymi protokołami.
Za naruszenia prawa stwierdzone trzema protokołami kontroli zostały na przedsiębiorcę nałożone trzy kary pieniężne w wysokości 14.500 zł każda z nich. Jedna z decyzji, niezaskarżona w terminie uprawomocniła się. Od dwóch decyzji J. L. skutecznie odwołał się, a na decyzje wydane w II instancji wniósł skargi do sądu administracyjnego. Sprawa niniejsza dotyczy kontroli jednej z tych decyzji wydanej w sytuacji niżej przedstawionej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty