31.08.2010

Wyrok NSA z dnia 31 sierpnia 2010 r., sygn. I OSK 415/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Joanna Banasiewicz Sędzia NSA Irena Kamińska Sędzia WSA del. Marian Wolanin (spr.) Protokolant Rafał Jankowski po rozpoznaniu w dniu 31 sierpnia 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 2 grudnia 2009 r. sygn. akt II SA/Wa 1202/09 w sprawie ze skargi J. J. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] czerwca 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji wygaszającej decyzję o przyznaniu równoważnika pieniężnego za remont lokalu mieszkalnego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 2 grudnia 2009 r. sygn. akt II SA/Wa 1202/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę J. J. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] czerwca 2009 r. nr [...] utrzymującej w mocy decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w B. z dnia [...] kwietnia 2009 r. w sprawie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji Komendanta Miejskiego Policji w S. z dnia [...] lutego 2006 r. wygaszającej z dniem [...] grudnia 2005 r. decyzję z dnia [...] kwietnia 2005 r. o przyznaniu równoważnika pieniężnego za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego.

W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.

J. J. jest emerytem policyjnym, który na podstawie decyzji Komendanta Miejskiego Policji w S. z dnia [...] kwietnia 2005 r. otrzymał równoważnik pieniężny za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego płatny corocznie na podstawie składanego oświadczenia mieszkalnego. Uprawnienie do otrzymania przedmiotowego równoważnika wynikało z §8 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 czerwca 2002 r. w sprawie zasad przyznawania, odmowy przyznania, cofania i zwracania przez policjantów równoważnika pieniężnego za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego (Dz. U. Nr 100, poz. 919), jednakże z dniem 1 stycznia 2006 r. powołany przepis §8 został uchylony, dlatego decyzją z dnia [...] lutego 2006 r. Komendant Miejski Policji w S. wygasił swoją decyzję z dnia [...] kwietnia 2005 r. na podstawie art. 162 §1 pkt 1 kpa z dniem [...] grudnia 2005 r. Wnioskiem z dnia [...] marca 2009 r. J. J. wystąpił o stwierdzenie nieważności decyzji Komendanta Miejskiego Policji w S. z dnia [...] lutego 2006 r., ale decyzją z dnia [...] kwietnia 2009 r. Komendant Wojewódzki Policji w B. odmówił stwierdzenia nieważności powołanej decyzji z dnia [...] lutego 2006 r. i decyzję tę utrzymał w mocy Komendant Główny Policji wskazując m.in., że w związku z uchyleniem §8 i §9 rozporządzenia MSWiA, z dniem 1 stycznia 2006 r. emeryci i renciści policyjni utracili uprawnienia do równoważnika pieniężnego, dlatego w odniesieniu do tej grupy osób zaszła konieczność orzekania o utracie prawa do otrzymywania tego świadczenia w trybie art. 162 §1 pkt 1 kpa. Wprowadzona nowelizacja stanu prawnego uniemożliwia wykonanie decyzji o przyznaniu skarżącemu uprawnień do równoważnika pieniężnego, a pozostawanie w obrocie prawnym decyzji bezprzedmiotowej pozostaje w kolizji z interesem społecznym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne