Wyrok NSA z dnia 23 listopada 2010 r., sygn. II OSK 1749/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Barbara Adamiak Sędziowie sędzia NSA Maria Czapska - Górnikiewicz sędzia del. NSA Grażyna Radzicka /spr./ Protokolant Marcin Sikorski po rozpoznaniu w dniu 23 listopada 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej [...] S.A. z siedzibą w M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 lipca 2009 r. sygn. akt VII SA/Wa 686/09 w sprawie ze skargi [...] S.A. z siedzibą w M. na decyzję Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] lutego 2009 r. znak [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej w związku z nieprawidłowościami w zakresie oznakowania suplementu diety oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, wyrokiem z dnia 10 lipca 2009 r. oddalił skargę [...] S. A. z siedzibą w M. na decyzję Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] lutego 2009 r. znak [...] w przedmiocie kary pieniężnej w związku z nieprawidłowościami w zakresie oznakowania suplementu diety.
Wyrok wydano w następujących okolicznościach sprawy.
Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Rzeszowie decyzją z dnia [...] grudnia 2008 r. ([...]), działając na podstawie art. 103 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 pkt 1 oraz art. 104 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. nr 171, poz. 1225), wobec nieprzestrzegania wymagań dot. znakowania środków spożywczych, określonych w § 6 ust. 1 oraz § 11 ust. 2 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 lipca 2007 r. w sprawie znakowania środków spożywczych (Dz. U. nr 137, poz. 966 ze zm.) nałożył na [...] "[...]" S. A. w M. karę pieniężną wysokości 5.000 zł.
W uzasadnieniu organ podniósł, że dnia 21 sierpnia 2008 r. organ powiatowy przeprowadził kontrolę sanitarną w ww. zakładach, podczas której dokonał m. in. oceny prawidłowości znakowania produktu [...].
Organ wojewódzki wskazał, że zgodnie z § 11 ust. 2 ww. rozporządzenia w sprawie znakowania środków spożywczych data minimalnej trwałości suplementu diety oznaczona miesiącem i rokiem powinna być poprzedzona sformułowaniem "najlepiej spożyć przed końcem...". Data minimalnej trwałości [...] oznaczona miesiącem i rokiem winna być zatem poprzedzona sformułowaniem "najlepiej spożyć przed końcem". Natomiast stosownie do § 6 ust. 1 tego rozporządzenia zamieszczając w wykazie składników dozwolonych substancje dodatkowe, podaje się ich nazwę lub numer oraz zasadniczą funkcję technologiczną, która ta substancja pełni w środku spożywczym. Dlatego użycie na opakowaniu w wykazie składników terminu "octan tokoferolu", pełniącego funkcję przeciwutleniacza jest niezgodne z obowiązującym w chwili oznakowania produktu rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 23 kwietnia 2004 r. w sprawie dozwolonych substancji dodatkowych i substancji pomagających w przetwarzaniu (Dz. U. nr 94, poz. 933 ze zm.). Obecnie obowiązujące rozporządzenie w sprawie dozwolonych substancji dodatkowych również nie wymienia takiego składnika.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty