10.09.2010

Wyrok NSA z dnia 10 września 2010 r., sygn. II OSK 1360/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Anna Łuczaj Sędziowie Sędzia NSA Andrzej Gliniecki Sędzia del. WSA Jerzy Siegień ( spr. ) Protokolant asyst. sędz. Anna Pośpiech-Kłak po rozpoznaniu w dniu 10 września 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej [...] Polska Spółki z o.o. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 30 kwietnia 2009 r. sygn. akt II SA/Wr 579/08 w sprawie ze skargi [...] Polska Spółki z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Wojewody Dolnośląskiego z dnia [...] sierpnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie wniesienia sprzeciwu wobec zgłoszenia wykonania robót budowlanych oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 kwietnia 2009 r. sprawy sygn. akt II SA/Wr 579/08 oddalił skargę [...] sp. z o.o. na decyzję Wojewody Dolnośląskiego z dnia [...] sierpnia 2008 r. nr II-295/08, w przedmiocie wniesienia sprzeciwu w związku ze zgłoszeniem zamiaru wykonania robót budowlanych.

Przedmiotowy wyrok zapadł w następujących okolicznościach sprawy.

Prezydent Wrocławia decyzją z dnia [...] czerwca 2008 r. wniósł sprzeciw wobec zgłoszenia - przez [...] sp. z o. o. w W. - wykonania robót budowlanych polegających na instalacji nośnika reklamowego przy ul. [...] we Wrocławiu ( dz. [...], AM-8 obręb Różanka).

W uzasadnieniu decyzji podniesiono, że planowane roboty polegają na wykonaniu nośnika reklamowego z planszą widokową o wymiarach 5,04 x 2,38 m, na słupie rurowym. Słup będzie zamontowany na stopie fundamentowej o wymiarach 2,4 x 2,4 x 0,5 m. Fundament jest częścią całej konstrukcji nośnika reklamowego, przekazującą obciążenie na podłoże gruntowe. W rozumieniu art. 3 pkt 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118, z późn. zm.), konstrukcję nośną wraz z fundamentem, przedstawioną w załączonych do zgłoszenia materiałach, należy zakwalifikować do budowli wymagających uzyskania pozwolenia na budowę. Ponieważ projektowana tablica jest konstrukcją przestrzenną musi też przenosić parcie wiatru, co wymaga przedstawienia w odpowiedni technicznie sposób w projekcie budowlanym podlegającym zatwierdzeniu. W związku z powyższym organ I instancji uznał, że projektowany nośnik reklamowy jest "obiektem budowlanym", a o bezpieczeństwie konstrukcji "obiektu budowlanego", jego stateczności, wykluczeniu możliwości przechylenia czy wywrócenia, można orzec dopiero po sprawdzeniu projektu budowlanego w postępowaniu o zatwierdzenie projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę - tak jak przewiduje ustawa - Prawo budowlane. W końcowej części uzasadnienia podkreślono, że planowanej inwestycji nie można zaliczyć do robót nieobjętych obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę w rozumieniu art. 29 ust. 2 pkt 6 Prawa budowlanego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne