Wyrok NSA z dnia 2 lipca 2010 r., sygn. II OSK 1251/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Maria Czapska-Górnikiewicz Sędzia NSA Jerzy Stelmasiak /spr./ Sędzia del. WSA Jolanta Augustyniak-Pęczkowska Protokolant Paweł Konicki po rozpoznaniu w dniu 2 lipca 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej I.P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 1 kwietnia 2009 r. sygn. akt V SA/Wa 156/09 w sprawie ze skargi I.P. na decyzję Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu z dnia [...] grudnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie odmowy potwierdzenia represji oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 1 kwietnia 2009 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę I. P. na decyzję Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu z dnia [...] grudnia 2008 r. w przedmiocie odmowy potwierdzenia represji.
W uzasadnieniu Sąd I instancji wskazał, że wnioskiem z dnia 6 marca 2008 r. skarżący zwrócił się do organu o potwierdzenie dla celów kombatanckich pobytu w Zakładzie Psychiatrycznym w Świeciu w okresie od 6 lipca 1954 r. do 3 września 1954 r. za działalność polityczną i religijną związaną z walką o suwerenność i niepodległość Polski. Wyjaśnił, że w czasie nauki w Oficerskiej Szkole Artylerii im. J. Bema w Toruniu w latach 1951-1954, władze uczelni próbowały nakłonić go do współpracy z "Informacja Wojskową", zaś odmowa współpracy skutkowała umieszczeniem go w szpitalu psychiatrycznym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty