Wyrok NSA z dnia 13 lipca 2010 r., sygn. I OSK 1259/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Irena Kamińska Sędziowie sędzia NSA Izabela Kulig- Maciszewska ( spr. ) sędzia del. WSA Marzenna Linska-Wawrzon Protokolant Krzysztof Tomaszewski po rozpoznaniu w dniu 13 lipca 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej H. B., T. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 25 maja 2009 r. sygn. akt I SA/Wa 371/09 w sprawie ze skargi H. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia [...] stycznia 2009 r. [...] w przedmiocie odmowy przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, wyrokiem z dnia 25 maja 2009 r., sygn. akt I SA/Wa 371/09, oddalił skargę H. B. i T. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia [...] stycznia 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości.
Wyrok zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Warszawie decyzją z dnia [...] stycznia 2009 r., po rozpatrzeniu odwołania H. i T. małż. B. utrzymało w mocy decyzję Prezydenta m.st. Warszawy z dnia [...] sierpnia 2008 r. nr 65/2008 r. o odmowie nieodpłatnego przekształcenia na rzecz H. i T. małż. B. prawa użytkowania wieczystego, nabytego przez nich na podstawie umowy sprzedaży z dnia [...] czerwca 2001 r. (Rep. [...]) od B. K., nieruchomości położonej w W. przy ul. [...], oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka nr [...] z obrębu [...], o pow. 546 m2, uregulowanej w KW nr [...] w prawo własności.
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ II instancji podniósł, iż nieodpłatne przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności może mieć miejsce tylko w przypadkach wymienionych wyczerpująco w art. 5 w związku z art. 1 ust. 1a ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości. Zaś argumenty małżeństwa B., iż uprawnienie do nieodpłatnego przekształcenia prawa użytkowania wieczystego przysługuje zarówno nabywcy prawa do gruntu na podstawie kupna-sprzedaży jak i spadkobiercy dawnego właściciela nie zasługują na uwzględnienie, bowiem w ocenie organu, jest to uprawnienie osobiste związane tylko z konkretnym podmiotem - dawnym właścicielem nieruchomości lub jego spadkobiercą czyli osobą bliską. Organ odwoławczy podtrzymał stanowisko Prezydenta m.st. Warszawy, iż nieodpłatne przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności przewidziane w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r., ustawodawca wprowadził jako rekompensatę dla osób, które utraciły własność nieruchomości. Zdaniem Kolegium, nieodpłatne przekształcenie prawa na rzecz wszystkich bez wyjątku następców prawnych dawnych właścicieli byłoby nieuzasadnioną gratyfikacja dla osób, które uzyskały prawo wieczystego użytkowania gruntu nieruchomości kupując je umową cywilnoprawną. Odnosząc się zaś do zarzutu naruszenia przez organ pierwszej instancji art. 10 k.p.a. Kolegium wskazało, iż nie każde naruszenie zasady określonej w ww. przepisie musi skutkować uchyleniem decyzji organu pierwszej instancji lecz tylko takie, które miało istotny wpływ na wynik sprawy. W niniejszej sprawie strony nie wykazały zaś negatywnych konsekwencji spowodowanych niepowiadomieniem ich przed wydaniem decyzji przez organ pierwszej instancji o zakończeniu postępowania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty