14.05.2010

Wyrok NSA z dnia 14 maja 2010 r., sygn. II OSK 1914/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jerzy Stelmasiak /spr./ Sędziowie: Sędzia NSA Maria Czapska-Górnikiewicz Sędzia NSA del. Jerzy Dudek Protokolant: Iwona Ścieszka po rozpoznaniu w dniu 14 maja 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej K.S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 3 lipca 2008 r. sygn. akt IV SA/Gl 59/08 w sprawie ze skargi K.S. na decyzję Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach z dnia [...] listopada 2007 r. nr [...] w przedmiocie zamiany kategorii zdolności do służby oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 3 lipca 2008 r. oddalił skargę K.S. na decyzję Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach z dnia [...] listopada 2007 r. w przedmiocie zamiany kategorii zdolności do służby.

W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji przyjął następujący stan faktyczny:

Wojskowy Komendant Uzupełnień w Rybniku decyzją z dnia [...] października 2007 r. odmówił skierowania K.S. do Terenowej Wojskowej Komisji Lekarskiej w Gliwicach. Organ ten wskazał, że K.S. mocą orzeczenia Powiatowej Komisji Lekarskiej w Raciborzu z dnia 3 marca 2004 r. został zaliczony do kategorii zdrowia "D" - niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju. Stosownie do art. 29 ust. 5 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2004 r. Nr 241, poz. 2416 ze zm.) właściwy komendant uzupełnień może wydać skierowanie do wojskowej komisji lekarskiej na wniosek żołnierza rezerwy wyłącznie w przypadku istnienia uzupełnieniowych potrzeb Sił Zbrojnych. Oznacza to, że potrzebom uzupełnieniowym rodzajów Sił Zbrojnych żołnierz rezerwy legitymujący się kategorią "D" podlega wyłącznie obowiązkowi służby wojskowej polegającej na pełnieniu czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny. Przydziały mobilizacyjne nadaje się w pierwszej kolejności żołnierzom rezerwy posiadającym najwyższe klasy kwalifikacyjne specjalistów wojskowych, a tym którzy nie odbywali czynnej służby wojskowej nadaje się przydziały mobilizacyjne po odbyciu przez nich co najmniej krótkotrwałych ćwiczeń wojskowych i złożeniu przysięgi wojskowej. Powołania do odbycia ćwiczeń wojskowych podlegają wyłącznie żołnierze rezerwy uznani za zdolnych do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju. Orzekanie o zdolności do czynnej służby wojskowej przez wojskowe komisje lekarskie żołnierzy niezawodowych, w tym żołnierzy rezerwy dotyczy jedynie żołnierzy przeznaczonych do odbycia ćwiczeń wojskowych. W tej sytuacji żołnierzowi rezerwy o statusie "niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju", nie można nadać przydziału mobilizacyjnego i w tym zakresie ich rezerwy osobowe nie stanowią uzupełnieniowej potrzeby Sił Zbrojnych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne