Wyrok NSA z dnia 5 marca 2010 r., sygn. I OSK 697/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jolanta Rajewska (spr.) Sędzia NSA Janina Antosiewicz Sędzia WSA del. Maria Werpachowska Protokolant Barbara Dąbrowska po rozpoznaniu w dniu 5 marca 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnobrzegu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego Rzeszowie z dnia 13 stycznia 2009 r. sygn. akt II SA/Rz 581/08 w sprawie ze skargi G. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnobrzegu z dnia [...] czerwca 2008 r. [...] w przedmiocie wydania prawa jazdy 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Rzeszowie do ponownego rozpoznania, 2. odstępuje od zasądzenia na rzecz Samorządowego Kolegium Odwoławczego Tarnobrzegu od G. B. zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie wyrokiem z dnia 13 stycznia 2009 r., sygn. akt II SA/Rz 581/08 stwierdził nieważność decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnobrzegu z dnia [...] czerwca 2008 r., [...] oraz decyzji Starosty Niżańskiego z dnia [...] marca 2008 r., [...] w przedmiocie wydania prawa jazdy. Nadto Sąd orzekł, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu oraz zasadził od SKO w Tarnobrzegu na rzecz G. B. zwrot kosztów postępowania sądowego.
Za podstawę wyroku Sąd I instancji przyjął następujący stan faktyczny.
G. B. w piśmie z dnia 11 marca 2008 r zwrócił się do Starosty Powiatu Niżańskiego o uzupełnienie otrzymanego prawa jazdy [...] o wpis dotyczący uprawnień do kierowania pojazdami kategorii B+E oraz D+E, a w przypadku nieuwzględnienia tej prośby o wydanie stosownej decyzji.
Starosta Niżański decyzją z [...] marca 2008 r. [...], na podstawie art. 87, art.88, art. 90,art. 97 i 100 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. - Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 108, poz. 908, z późn. zm.- zwanej dalej ustawą Prd) oraz art. 8, art. 9, art.10 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r.- Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. Nr 98 z 2000 r., poz. 1071 ze zm., dalej w skrócie kpa) zarządził wydanie G. B. bezterminowego prawa jazdy kategorii A,B,C,D,C+E o numerze [...] nr druku [...], określając terminy uzyskania poszczególnych kategorii oraz odmówił wydania: 1) "kategorii B+E oraz D+E oraz T w związku z uzyskaniem kategorii C+E", a także 2) "kategorii" A1, B1, C1, D1, C1+E, D1+E w związku z uzyskaniem kategorii A, B, C, D, C+E". W uzasadnieniu Starosta podał, iż z dotychczas zgromadzonej dokumentacji nie wynika, aby wnioskodawca zdał egzamin na prawo jazdy kategorii B+E oraz D+E, a art. 88 ust. 3 pkt 1 i 2 ustawy Prd nie stanowi wprost o obowiązku wykazywania wszystkich uprawnień do kierowania pojazdami określonej kategorii. Ponadto w ocenie organu delegacja ustawowa zawarta w powoływanej ustawie nie daje ministrowi transportu prawa do ustalania innego zakresu kategorii praw jazdy poza te, które zostały zakończone pozytywnym wynikiem egzaminu państwowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty