24.08.2010 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 24 sierpnia 2010 r., sygn. II GSK 731/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Cysek Sędzia NSA Małgorzata Korycińska Sędzia del. WSA Maria Jagielska (spr.) Protokolant Małgorzata Olejowska po rozpoznaniu w dniu 24 sierpnia 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w K. z dnia 28 maja 2009 r. sygn. akt II SA/Ke 238/09 w sprawie ze skargi Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w B. Z.S.A. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] lutego 2009 r. nr SKO [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za wykonywanie transportu drogowego osób z naruszeniem warunków zezwolenia 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. na rzecz Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w B. Z. S.A. kwotę 300 (trzysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym skargą kasacyjną wyrokiem z dnia 28 maja 2009 r., sygn. akt II SA/Ke 238/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w K. uwzględnił skargę P. K. S.A. w B.i uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] lutego 2009 r., znak: [...] oraz poprzedzającą ją decyzję Marszałka Województwa Ś. nakładającą na przewoźnika tj. P. K. S.A. w B. na podstawie art. 93 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (tekst jednolity: Dz. U. z 2007 r. Nr 125, poz. 874 ze zm.; dalej powoływana jako: utd. lub ustawa o transporcie drogowym) karę pieniężną w wysokości 3000 zł.

Sąd I instancji stwierdził, iż u podstaw decyzji legło ustalenie, że przewoźnik -P. K. S.A. w B., wykonując transport drogowy, naruszył warunki określone w zezwoleniu dotyczące wyznaczonych przystanków.

W odwołaniu skarżący zarzucił organowi naruszenie art. 18b ust. 1 pkt 3 w związku z art. 92 ust. 1 i 4 utd. polegające na przyjęciu, że samowolne opuszczenie przez pasażera pojazdu w trakcie, gdy zatrzymał się na skrzyżowaniu w celu przepuszczenia innych uczestników ruchu wyczerpuje pojęcie "wysadzania pasażera poza przystankami określonymi w rozkładzie jazdy".

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne