13.10.2010 Podatki

Wyrok NSA z dnia 13 października 2010 r., sygn. I GSK 1065/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Sulimierski Sędzia NSA Tadeusz Cysek Sędzia NSA Cezary Pryca (spr.) Protokolant Piotr Suchoń po rozpoznaniu w dniu 30 września 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej J. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w P. z dnia 3 marca 2009 r. sygn. akt I SA/Po 1085/08 w sprawie ze skargi J. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] lipca 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego oraz opłaty paliwowej 1. oddala skargę kasacyjną 2 zasądza od J. K. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w P. kwotę 3600 (trzy tysiące sześćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w P. wyrokiem z dnia 3 marca 2009 r., sygn. akt I SA/Po 1085/08, oddalił skargę J. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] lipca 2008 r., nr [...], w przedmiocie podatku akcyzowego oraz opłaty paliwowej.

Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy:

W oparciu o wyniki kontroli, przeprowadzonej w Przedsiębiorstwie Handlowym "K." J. K. w zakresie podatku akcyzowego i opłaty paliwowej za okres od 1 sierpnia 2005 r. do 30 września 2006 r., decyzją z dnia [...] marca 2008 r., nr[...], Naczelnik Urzędu Celnego w L. określił zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym oraz opłatę paliwową za okres objęty prowadzoną kontrolą.

W uzasadnieniu organ I instancji podał, że J. K. - pod firmą Przedsiębiorstwo Handlowe "K." J. K., z siedzibą w R. dokonywał w okresie od 1 sierpnia 2005 r. do 30 września 2006 r. obrotu m.in. paliwami ciekłymi, tj. olejem napędowym i opałowym. Ustalono, że strona nie posiadała w kontrolowanym okresie koncesji Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki na obrót paliwami ciekłymi, jak również nie była zarejestrowanym podatnikiem podatku akcyzowego i nie dokonywała rozliczeń podatku akcyzowego z tytułu sprzedaży oleju opałowego za pomocą odmierzaczy paliw ciekłych oraz oleju napędowego. Skarżący dokumentował sprzedaż oleju opałowego w drodze wystawiania faktur VAT i paragonów, a ponadto pobierał oświadczenia o przeznaczeniu oleju opałowego na cele grzewcze. Sprzedaż była prowadzona w magazynie w G. i w bazie w K., gdzie znajdowały się dystrybutory typowe do tankowania samochodów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne