03.09.2010

Wyrok NSA z dnia 3 września 2010 r., sygn. II GSK 739/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Myślińska (spr.) Sędzia NSA Jan Bała Sędzia del. WSA Maria Jagielska Protokolant Karolina Mamcarz po rozpoznaniu w dniu 3 września 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej R. Spółki z o.o. w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 30 kwietnia 2009 r., sygn. akt VI SA/Wa 152/09 w sprawie ze skargi R. Spółki z o.o. w G. na decyzję Ministra Finansów z dnia [...] listopada 2008 r. nr [...] w przedmiocie rozstrzygnięcia o charakterze gier na automatach 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnymi w W. 2. zasądza od Ministra Finansów na rzecz R. Spółki z o.o. w G. kwotę 320 (trzysta dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z dnia 30 kwietnia 2009 r., sygn. akt VI SA/Wa 152/09, oddalił skargę R. Sp. z o.o. z siedzibą w G. na decyzję Ministra Finansów z dnia [...] listopada 2008 r., nr [...], w przedmiocie rozstrzygnięcia o uznaniu gier za gry na automatach, z następującym uzasadnieniem.

W dniu 4 lutego 2008 r. do Ministerstwa Finansów wpłynęło pismo Urzędu Celnego w G. z prośbą o rozstrzygnięcie w trybie art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 29 lipca 1992 r. o grach i zakładach wzajemnych (Dz. U. z 2004 r. Nr 4, poz. 27 ze zm.) charakteru gier urządzanych na automatach "[...]" - nr fabryczny usunięty, "[...]" - nr fabryczny [...], "[...]" - nr fabryczny usunięty. Złożenie pisma było związane z ustaleniami kontroli przeprowadzonej w lokalu "[...]" w B. przy ul. [...], w którym funkcjonowały opisane automaty.

Minister Finansów wszczął postępowanie administracyjne, które zakończyło się wydaniem w dniu [...] czerwca 2008 r. decyzji, na podstawie której organ uznał, iż gry prowadzone na automatach "[...]"- nr fabryczny usunięty, "[...]" - nr fabryczny [...], "[...]" - nr fabryczny usunięty, są grami na automatach w rozumieniu przepisów ustawy o grach i zakładach wzajemnych. W uzasadnieniu Minister Finansów podał, że gry na przedmiotowych automatach są grami na urządzeniach elektromechanicznych. Wyposażone są one w zestawy ruchomych (obrotowych) bębnów, na których umieszczone są określone symbole. Automaty te wyposażone są we wrzutniki monet o nominałach 1, 2 lub 5 zł. Po zakredytowaniu automatów monetami o odpowiednich nominałach grający otrzymuje punkty kredytowe, za które może prowadzić grę. W przypadku wygranej - uzyskania określonego układu symboli na ruchomych bębnach automatów - grający uzyskuje dodatkowe punkty kredytowe, jednakże po upływie wykupionego czasu gry automaty wyłączają się bez względu na wynik gry. Po dokonaniu dodatkowej opłaty grę można kontynuować, a niewykorzystane w poprzedniej grze kredyty zostają przeniesione na poczet kolejnej gry, sumując się z nowymi kredytami. Minister Finansów oparł się na aktach sprawy postępowania karno-skarbowego, a zwłaszcza zawartej w nich opinii wydanej przez Politechnikę [...] Katedrę Technologii Maszyn z dnia 5 stycznia 2008 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne