Wyrok NSA z dnia 25 lutego 2010 r., sygn. II GSK 420/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Rafał Batorowicz (spr.) Sędziowie Kazimierz Brzeziński NSA Maria Myślińska Protokolant Paweł Gorajewski po rozpoznaniu w dniu 25 lutego 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej F. H.-U. "B." J. B., Z. B., A. B. Spółki Jawnej z siedzibą w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 29 stycznia 2009 r. sygn. akt II SA/Ol 989/08 w sprawie ze skargi F. H.-U. "B." J. B., Z. B., A. B. Spółki Jawnej z siedzibą w P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w O. z dnia [...] listopada 2008 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za wykonywanie przewozu drogowego bez uiszczenia opłaty za przejazd 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Olsztynie do ponownego rozpoznania, 2. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w O. na rzecz F. H.-U. "B." J. B., Z. B., A. B. Spółki Jawnej z siedzibą w P. kwotę 400 (czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym skargą kasacyjną wyrokiem z dnia 29 stycznia 2009 r., sygn. akt II SA/Ol 989/08, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę F. H.-U. "B." J. B., Z. B., A. B. Spółki jawnej z siedzibą w P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w O. z dnia [...] listopada 2008 r., nr [...], w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za wykonywanie przewozu drogowego bez uiszczenia opłaty za przejazd. Decyzja ta utrzymała w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w O. z dnia [...] września 2008 r. o nr [...], którą nałożono na skarżącą spółkę karę pieniężną w wysokości 3000 zł.
Sąd pierwszej instancji oparł swoje rozstrzygnięcie na ustaleniach faktycznych organów administracji, które stwierdziły, że w dniu [...] kwietnia 2008 r. została przeprowadzona kontrola drogowa pojazdu, którym skarżąca spółka wykonywała przewóz drogowy. Z dokumentów załączonych do protokołu kontroli z dnia [...] kwietnia 2008 r., w tym protokołu przesłuchania świadka A. B., wynika, że winieta samoprzylepna stanowiąca część karty opłaty za przejazd po drogach krajowych w momencie rozpoczęcia kontroli nie była naklejona na przednią szybę pojazdu. Skoro uiszczenie opłaty drogowej następuje nie tylko przez zakup karty opłaty, ale także przez jej wypełnienie i przyklejenie winiety w prawym dolnym rogu przedniej szyby, to brak spełnienia w przedmiotowej sprawie tego ostatniego wymogu oznacza, że karta opłaty nie stanowi dowodu uiszczenia opłaty, a zatem sama opłata nie została uiszczona. Dla oceny dokonanej przez organy administracji nie miała znaczenia okoliczność, że w trakcie kontroli kierujący pojazdem nakleił przedmiotową winietę na szybę auta.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty