Wyrok NSA z dnia 25 lutego 2010 r., sygn. II GSK 419/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Rafał Batorowicz Sędziowie Kazimierz Brzeziński (spr.) NSA Maria Myślińska Protokolant Paweł Gorajewski po rozpoznaniu w dniu 25 lutego 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M. C.- "K." od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w B. z dnia 12 lutego 2009 r. sygn. akt II SA/Bk 748/08 w sprawie ze skargi M. C.- "K." na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia [...] września 2008 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 12 lutego 2009 r., sygn. akt II SA/Bk 748/08, Wojewódzki Sąd Administracyjny w B. oddalił skargę M. C. -"K." na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia [...] września 2008 r., nr [...], w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym.
Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy.
W dniu [...] czerwca 2008 r. w S., na drodze krajowej nr 8, funkcjonariusze Referatu Grup Mobilnych Izby Celnej w B. dokonali kontroli dokumentów kierowanego przez G. O. pojazdu marki DAF o nr rejestracyjnym [...] wraz z przyczepą marki KRONE o nr rejestracyjnym [...]. Przewóz drogowy wykonywany był przez przedsiębiorcę - M. C. - "K.".
W oparciu o wynik tej kontroli Naczelnik Urzędu Celnego w S. decyzją z dnia [...] lipca 2008 r., znak [...], nałożył na M. C. - "K." karę pieniężną w kwocie 8.000 zł za wykonywanie transportu drogowego pojazdem niezgłoszonym do licencji oraz karę pieniężną w kwocie 1.000 zł za wykonywanie przewozu drogowego w okresie obowiązywania zakazów lub ograniczeń ruchu określonej kategorii pojazdów.
Dyrektor Izby Celnej w B., po rozpatrzeniu odwołania strony, utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję. W uzasadnieniu organ podał, że kontrolowany pojazd nie został przez przedsiębiorcę zgłoszony do licencji nr [...] na wykonywanie międzynarodowego zarobkowego przewozu drogowego rzeczy, której wypis okazany został podczas przeprowadzonej kontroli. Organ nie zgodził się ze stanowiskiem strony, że rozporządzenie Rady (EWG) nr 881/92 z dnia 26 marca 1992 r. w sprawie dostępu do rynku drogowych przewozów rzeczy we Wspólnocie, na lub z terytorium Państwa Członkowskiego lub w tranzycie przez jedno lub więcej Państw Członkowskich (Dz.U.UE.L.92.95.1; Dz.U.UE-sp.07-1-370 ze zm.), dalej: rozporządzenie Rady (EWG) nr 881/92, ma zastosowanie wyłącznie do polskich przedsiębiorców wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe, wskazując, że w rozporządzeniu tym określono obowiązek stosowania się posiadaczy licencji wspólnotowych do przepisów krajowych danego Państwa Członkowskiego. Zgodnie zaś z przepisami krajowymi przewoźnik drogowy jest obowiązany zgłaszać na piśmie organowi, który udzielił licencji, wszelkie zmiany danych, o których mowa w art. 8 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (tekst jednolity: Dz. U. z 2007 r., Nr 125, poz. 874 ze zm.), dalej: u.t.d., a więc także danych dotyczących wykazu pojazdów samochodowych, nie później niż w terminie 14 dni od dnia ich powstania. Wszelkie zmiany danych dokonywane są na pisemny wniosek posiadacza licencji przez organ, który jej udzielił. Dopiero po otrzymaniu wypisu, bądź wypisów w liczbie odpowiadającej ilości pojazdów samochodowych określonych we wniosku o udzielenie licencji lub jej zmian, a co za tym idzie po uzyskaniu potwierdzenia zgłoszenia pojazdu do licencji, odwołujący się mógł wykonywać transport drogowy kontrolowanym pojazdem.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty