26.08.2010 Podatki

Wyrok NSA z dnia 26 sierpnia 2010 r., sygn. I FSK 1458/09

W stanie prawnym obowiązującym od dnia 1 lipca 2007 r. pojęcie "niewydanie interpretacji" użyte w art. 14o § 1 Ordynacji podatkowej nie oznacza braku jej doręczenia w terminie trzech miesięcy od dnia otrzymania wniosku, o którym mowa w art. 14d Ordynacji podatkowej.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Adam Bącal, Sędzia NSA Ryszard Mikosz (sprawozdawca), Sędzia NSA Krzysztof Stanik, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 26 sierpnia 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 7 maja 2009 r. sygn. akt I SA/Wr 112/09 w sprawie ze skargi Fundacji [...] w L. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 10 października 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu we Wrocławiu do ponownego rozpoznania, 2) zasądza od Fundacji [...] w L. na rzecz Ministra Finansów kwotę 280 (dwieście osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1.1. Wyrokiem z dnia 7 maja 2006 r., sygn. akt I SA/Wr 112/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, działając na podstawie art. 146 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm., dalej przywoływanej jako P.p.s.a.), w sprawie ze skargi Fundacji "[...]" w L. uchylił pisemną interpretację Ministra Finansów z dnia 10 października 2008 r., nr [...].

1.2. W uzasadnieniu Sąd w pierwszej kolejności odniósł się do stanu faktycznego przedstawionego przez wspomnianą Fundację we wniosku o wydanie interpretacji. W jego ramach Fundacja wskazała na zamiar sprzedaży zakładu, za pośrednictwem którego wykonuje działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług ochrony mienia i osób. Zaznaczyła, że dla zakładu tego nie sporządza odrębnego bilansu, gdyż jego wyniki uwzględnia w swoim sprawozdaniu finansowym. Skutkiem sprzedaży ma być z kolei przeniesienie na nabywcę "ogół praw i obowiązków związanych z prowadzeniem zakładu, w tym wyposażenie, środki trwałe, umowy obligacyjne zawarte w związku z prowadzeniem działalności, także pracownicy przejdą w ramach przejścia zakładu pracy na nowego pracodawcę w trybie art. 231 Kodeksu pracy". Nabywca wstąpi zatem w miejsce zbywcy jako strona "umów na świadczone usługi" i w konsekwencji "przejmie wszystkich klientów zbywcy". Fundacja uściśliła również w szczególności, że po zbyciu zakładu nie będzie prowadziła działalności gospodarczej, "nie będzie posiadała bowiem żadnego przedsiębiorstwa" oraz że "w ramach sprzedaży nie zostaną przejęte żadne zobowiązania, gdyż zbywający nie posiada żadnych długów związanych z działalnością".

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne