23.07.2010 Podatki

Wyrok NSA z dnia 23 lipca 2010 r., sygn. I FSK 572/10

Zarówno wykładnia językowa, jak i orzecznictwo ETS wskazują na konieczność brania pod uwagę celu, w jakim ma być wykorzystany nabyty towar. Zatem związek z transakcją opodatkowaną nie dotyczy ­każdej transakcji, a jedynie tej, która dotyczy nabytego towaru.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Zając (sprawozdawca), Sędzia NSA Krystyna Chustecka, Sędzia WSA del. Maria Zawadzka, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 23 lipca 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów (organ upoważniony: Dyrektor Izby Skarbowej w P.) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 14 stycznia 2010 r. sygn. akt I SA/Po 822/09 w sprawie ze skargi M. P. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 3 czerwca 2009 r. nr ... w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Poznaniu, 2) zasądza od M. P. na rzecz Ministra Finansów kwotę 340 (słownie: trzysta czterdzieści ) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 14 stycznia 2010 r., sygn. akt I SA/Po 822/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, w sprawie ze skargi Miasta P., uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 3 czerwca 2009 r. Nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego przez Sąd pierwszej instancji stanu sprawy wynikało, że w dniu 16 marca 2009 r. Miasto P. złożyło wniosek do Ministra Finansów o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług. We wniosku tym strona wskazała, że będąc jednostką samorządu terytorialnego i posiadając status podatnika podatku od towarów i usług, zamierza w ramach umowy zamiany (zawartej z kontrahentem będącym podatnikiem podatku od towarów i usług) zbyć stanowiące jego własność niezabudowane nieruchomości gruntowe (tereny budowlane oraz tereny przeznaczone pod zabudowę). W wyniku powyższej umowy zamiany Miasto P. nabędzie prawo własności innych niezabudowanych nieruchomości gruntowych stanowiących tereny budowlane oraz tereny przeznaczone pod zabudowę. Nieruchomości kontrahenta nabyte w wyniku powyższej umowy zamiany będą przeznaczone na potrzeby zadań publicznych tj. na cele lokalizacji dróg publicznych, trafostacji energetycznej oraz zbiornika retencyjnego, nie służących wykonaniu czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne