05.08.2010 Podatki

Wyrok NSA z dnia 5 sierpnia 2010 r., sygn. I FSK 1261/09

Na gruncie podatku od towarów i usług warunkiem korzystania z określonych tą ustawą uprawnień jak możliwość stosowania uprzywilejowanej stawki podatkowej w związku z eksportem towarów, jest wystąpienie wszystkich niezbędnych elementów tejże definicji, a więc spełnienia nie tylko wszystkich przesłanek określonych w art. 4 pkt 4 ustawy o VAT ale także i tego, by dany wywóz nastąpił w wykonaniu czynności określonych w art. 2 ust. 1 i 3 tej ustawy.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Grażyna Jarmasz (sprawozdawca), Sędzia NSA Krystyna Chustecka, Sędzia NSA Artur Mudrecki, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 5 sierpnia 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Firmy Handlowej N. A. G. i R. G. spółka jawna z siedzibą w N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 23 marca 2009 r. sygn. akt I SA/Rz 730/08 w sprawie ze skargi Firmy Handlowej N. A. G. i R. G. spółka jawna z siedzibą w N. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w R. z dnia 8 września 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za luty 2004 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Firmy Handlowej N. A. G. i R. G. spółka jawna z siedzibą w N. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w R. kwotę 5.400 ( słownie: pięć tysięcy czterysta ) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 23 marca 2009 r., sygn. akt I SA/Rz 730/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w sprawie ze skargi Firmy H. N. A. G. i R. G. Spółka Jawna z siedzibą w N. (dalej jako Spółka lub Skarżąca) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w R. z dnia 8 września 2008 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za luty 2004 r., oddalił skargę.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Sąd pierwszej instancji wynikało, że pracownicy Urzędu Kontroli Skarbowej przeprowadzili w Spółce kontrolę w zakresie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku od towarów i usług za luty 2004r. W trakcie kontroli ustalono, że w rozliczeniu tego podatku za ww. okres, Spółka wykazała jako sprzedaż eksportową wartość wyrobów tytoniowych wywiezionych poza granicę Rzeczypospolitej Polskiej oraz dokonała odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług, i podatku akcyzowego, wykazanych w fakturach wystawionych na Spółkę tytułem zakupu tychże wyrobów. W oparciu o zgromadzony materiał dowodowy organ pierwszej instancji stwierdził, że czynność sprzedaży wyrobów akcyzowych nie miała miejsca, zatem nie nastąpił eksport. W związku z tym Spółka nie nabyła uprawnienia do potrącenia podatku naliczonego oraz akcyzowego związanych z nabyciem wywiezionych następnie towarów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne