Wyrok NSA z dnia 9 lipca 2010 r., sygn. I FSK 1061/09
Prawidłowe jest zastosowanie art. 109 ust. 4 u.p.t.u. i ustalenie dodatkowego zobowiązania podatkowego w wysokości 30% kwoty zaniżenia tego zobowiązania. Ustawodawca nie pozostawił organom podatkowym wyboru nakazując ustalenie w takiej sytuacji dodatkowego zobowiązania podatkowego.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krzysztof Stanik, Sędzia NSA Sylwester Marciniak (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Tomasz Kolanowski, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 9 lipca 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P. G. F.S.A. w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 11 lutego 2009 r. sygn. akt I SA/Łd 1288/08 w sprawie ze skargi P. G. F. S.A. w L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 5 sierpnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia dodatkowego zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2003 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od P. G. F. S.A. w L. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w L. kwotę 2700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 11 lutego 2009 r., sygn. akt I SA/Łd 1288/08, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę P. Spółki Akcyjnej w L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 5 sierpnia 2008 r. w przedmiocie ustalenia dodatkowego zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2003 r.
2. W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd I instancji wskazał, że decyzją z 27 czerwca 2007 r. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej określił wobec skarżącej spółki zobowiązanie w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od stycznia do grudnia 2003 r. Przywołując przyczyny wydania decyzji wymiarowej Sąd I instancji wskazał, że w ocenie organu skarżąca nie była uprawniona do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych przez P. Sp. z o.o. w L. z tytułu pośrednictwa w dystrybucji towarów P., zaś dokonując odliczenia naruszyła art. 19 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm., dalej u.p.t.u. z 1993 r.) oraz § 48 ust. 4 pkt 5 lit. a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 27, poz. 268 ze zm.). Mając na względzie powyższe okoliczności, decyzją z 27 czerwca 2007 r. organ I instancji ustalił wobec skarżącej dodatkowe zobowiązanie podatkowe za poszczególne miesiące od stycznia do grudnia 2003 r., za podstawę prawną przyjmując art. 109 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm., dalej u.p.t.u.) i wywodząc, że wskutek nieprawidłowego odliczenia przez podatnika podatku naliczonego wynikającego z faktur dotyczących (jak ujęła to spółka je wystawiająca - P. Sp. z o.o. w L.) pośrednictwa w sprzedaży towarów, podatnik zaniżył zobowiązanie podatkowe w poszczególnych miesiącach 2003 r. W tej sytuacji organ ustalił dodatkowe zobowiązanie podatkowe w podatku VAT za poszczególne miesiące 2003 r. przyjmując jego wielkość jako wartość 30% zaniżenia w każdej deklaracji podatku od towarów i usług. Organ odwoławczy, ustosunkowując się do odwołania strony, wskazał, że art. 109 ust. 4 u.p.t.u. nakłada na organ podatkowy obowiązek ustalenia dodatkowego zobowiązania podatkowego w przypadku stwierdzenia zaniżenia kwoty zobowiązania podatkowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty