Wyrok NSA z dnia 15 stycznia 2010 r., sygn. II FSK 1132/09
Kosztem uzyskania przychodów może być tylko strata z odpłatnego zbycia wierzytelności, obejmującej tylko kwotę należną, pomniejszoną o należny podatek od towarów i usług.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jerzy Rypina, Sędziowie: NSA Włodzimierz Kubiak, WSA del. Tomasz Zborzyński (sprawozdawca), Protokolant Szymon Mackiewicz, po rozpoznaniu w dniu 15 stycznia 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej R. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 25 lutego 2009 r. sygn. akt I SA/Kr 1545/08 w sprawie ze skargi R. B. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 25 lipca 2008 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od R. B. na rzecz Ministra Finansów kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę R. B. na indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego, wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w K.(z upoważnienia Ministra Finansów) w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.
Sąd ten przedstawił następujący stan sprawy:
Pismem z dnia 25 kwietnia 2008 r. skarżący wniósł o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów straty ze sprzedaży wierzytelności, którą uprzednio na podstawie art. 14 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm., dalej: u.p.d.o.f.) zarachował jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. Skarżący wyjaśnił, że prowadząc działalność gospodarczą w formie spółki jawnej jest podatnikiem podatku od towarów i usług i sprzedając towary uzyskuje przychód odpowiadający cenie brutto, zawierającej podatek od towarów i usług. Należność odpowiadającą cenie sprzedaży, która wierzytelnością staje się dopiero w chwili wymagalności, sprzedaje faktorowi za cenę 85% wartości nominalnej ceny brutto i tym samym ponosi stratę na wierzytelności, która uprzednio była zarachowana do przychodów należnych. Postawił pytanie o wysokość straty, którą może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, zajmując stanowisko, że jest to kwota równa cenie sprzedaży brutto pomniejszonej o 85%.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty