19.06.2009

Wyrok NSA z dnia 19 czerwca 2009 r., sygn. II OSK 1006/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Bożena Walentynowicz Sędziowie sędzia NSA Jerzy Bujko (spr.) sędzia del. WSA Bogusław Cieśla Protokolant Agnieszka Kuberska po rozpoznaniu w dniu 19 czerwca 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej S. i E. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 19 lutego 2008 r. sygn. akt II SA/Wr 597/07 w sprawie ze skarg B. K., A. i M. M. oraz H. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu z dnia [...] maja 2007 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji obejmującej rozbudowę istniejącego warsztatu samochodowego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 19 lutego 2008 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uchylił decyzję Prezydenta Wrocławia z dnia [...] lutego 2007 r. nr [...] i utrzymująca ją w mocy decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu z dnia [...] maja 2007 r., nr [...], ustalające na rzecz E. W. warunki zabudowy dla inwestycji obejmującej rozbudowę istniejącego warsztatu samochodowego wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną, przewidzianej do realizacji przy ul. [...] we Wrocławiu, na działkach nr [...] i [...], AM-3, obręb Ż.. Do wydania tych decyzji doszło w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Na wniosek E. W. Prezydent Wrocławiu, decyzją z dnia [...] lutego 2007 r., ustalił warunki zabudowy dla inwestycji w postaci rozbudowy istniejącego warsztatu samochodowego z niezbędną infrastrukturą techniczną, przewidzianej do realizacji przy ulicy [...] we Wrocławiu. Decyzja ta została następnie utrzymana w mocy decyzją Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu z dnia [...] maja 2007 r. W uzasadnieniach tych decyzji organy stwierdziły, że w rozpoznawanej sprawie zostały spełnione przesłanki z art. 61 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2007 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. Nr 80, poz. 717 ze zm.), od zaistnienia których uzależnione jest ustalenie warunków zabudowy. W szczególności działki sąsiadujące z działką, na której ma być dokonana inwestycja, dostępne z tej samej drogi publicznej, są zabudowane w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu. Działka ta ma dostęp do drogi publicznej (ul. [...]), istniejące uzbrojenie terenu jest wystarczające dla planowanego zamierzenia inwestycyjnego (rozbudowa istniejącego warsztatu). Ponadto przedmiotowy teren nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów, bowiem są to grunty oznaczone w ewidencji gruntów symbolem "Bi" (zgodnie z § 68 ust. 3 pkt 3 rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków są to grunty zaliczane do gruntów zabudowanych i zurbanizowanych i oznaczają inne tereny zabudowane). Decyzja ustalająca warunki zabudowy jest też zgodna z przepisami odrębnymi.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne